Gingivitis nedir? Gingivitis tedavisi nasıl yapılır

Diş eti iltihabı terimi, diş etlerinde iltihaplanma ve enfeksiyon anlamına gelir. Yıkıcı olmayan periodontal hastalık olarak da adlandırılır.

Periodontitis vakalarında diş etleri, dişi diş yuvasına bağlayan dokular (periodontal ligament adı verilir) ve dişlerin yuvalarını içeren çene kemiği (alveolar kemik olarak adlandırılır) etkilenir. Diş eti iltihabı, daha erken ve daha az şiddetli bir periodontitis şeklidir.

Diş eti iltihabı, dünya nüfusunun yaklaşık% 15 ila 20’sinin hayatlarının bir noktasında bundan muzdarip olduğu dünya çapında en yaygın diş sorunlarından biridir.

Gingivitis nedir Gingivitis tedavisi nasıl yapılır

Diş eti iltihabının nedenleri ve patolojisi

Diş eti iltihabı genellikle diş plağı oluşumunun bir sonucudur. Diş plağı, dişlerin üzerinde oluşan yapışkan, ince ve renksiz bir bakteri ve yiyecek partikülü biyofilmidir.

Plak dişlerin ve diş etlerinin yüzeyine yapışır ve bakteriler ihtiyaç duydukları enerjiyi üretmek için şekerleri veya karbonhidratı parçalayıp aynı zamanda asit üretirler. Bu asit daha sonra dişleri aşındırır ve diş etlerine zarar verir.

Plak kaynaklı diş eti iltihabı, diş eti iltihabının en yaygın formlarından biridir.

Diş eti iltihabının komplikasyonları

Tedavi edilmezse, diş eti iltihabı daha şiddetli periodontite ilerleyebilir. Diş eti hastalığı ayrıca diş kaybına, diş eti iltihabına, çene kemiklerinde veya diş etlerinde apselere ve siper ağzına da yol açabilir.

Hendek ağzı ülser oluşumu ile birlikte diş etlerinde ciddi bakteriyel enfeksiyona neden olur.

Semptomlar

Diş ağrısı ve diş etinde şişlik ve ağrı yaygın semptomlardır. Diş etleri kırmızı, dokunmaya duyarlı ve dişlerin alt uçlarında girintili olabilir. Dişler fırçalandığında da kanayabilir.

Teşhis ve tedavi

Enfeksiyona neden olan organizmanın teşhisi, kültür ve mikroskobik inceleme kullanılarak yapılabilir. Erken evrelerde, tedavinin hastalığın sonraki aşamalarında başlatılmasına göre tedavi daha kolaydır ve dişi kurtarması daha olasıdır.

Hafif diş eti hastalığı vakaları, düzenli olarak fırçalayarak ve diş ipi kullanarak ve bir diş hekimi tarafından plağı aldırarak ağız hijyenini iyileştirerek düzeltilebilir.

Şiddetli diş eti hastalığı antibiyotiklerle tedavi gerektirebilir. İleri diş eti iltihabı vakalarını tedavi etmek için ilaç tedavisi ve bazen ameliyat gerekebilir.

Wolverine Diyeti Nedir ? Wolverine Diyet Listesi