Filmde sınıf farklılığını, yalanları ve aile ilişkilerinin ele almaktadır. 2019 yılında beyazperdede gösterilmiştir. Zengin ve fakirlerin çatışması anlatılmaktadır.

Parasite Konusu

Kim Ki Taek ve ailesi bodrum katında pis, küçük ve kötü bir evde yaşamaktadırlar. Kim Ki Taek ve karısı ucuz maaş veren işlerde mecbur çalışmaktadır fakat bu para onların 4 kişilik ailesini ay sonuna kadar doyuramamaktadır.  Bir gün Ki Woo’nun yakın arkadaşı Min Hyuk bu ailenin evine gelir. Varlıklı olan Park ailesinin kızına İngilizce öğreten Min Hyuk, yurt dışına okumaya gideceğini ve Ki Woo’dan onun için üniversite öğrencisi gibi görünüp işini almasını teklif eder. Aynı zamanda öğretmenlik yaptığı kızdan da hoşlanmaktadır ve ona göz kulak olmasını ister.

İşsiz ve okumayan Ki Woo’nun öğretecek kadar İngilizcesi vardır. Bu teklifi kabul eder. Ki Woo, kardeşi Ki Jung’a sahte bir üniversite diploması hazırlatarak Park ailesinin evine gider. Çocukların annesi olan Yeon Kyo ile tanışırlar. Yeon Kyo oldukça saf ve masum bir annedir. Ki Woo’nun iyi bir üniversite öğrenci olduğunu ve güzel bir şekilde İngilizce anlattığını düşünerek Ki Woo’yu işe alır. İlk işinden oldukça iyi para kazanan Ki Woo’nun aklına dahiyane bir fikir gelir. Park ailesinde çalışanları göndererek kendi ailesinin kimliğini belli etmeyerek gizlice orada çalıştırmak ister. Buna da kardeşi Ki Jung ile başlar.

Aklına, Yeon Kyo’nun ona Park ailesinin küçük oğlundan bahsettiğini ve çocuğun garip davranışlar sergilediğini söylediği gelir. Bunun üstüne kardeşini, sanat terapisti okuyan bir arkadaşı olarak tanıtır ve çocuğa yardım edebileceğini söyler. Yeon Kyo ona inanarak diğer gün onu da yanında getirmesini teklif eder. Diğer gün Ki Jung eve gelerek kendini tanıtır ve çocuk ile ilgilenmeye başlar. Yeon Kyo’nun çocukla ilişkisini beğenerek onu da işe alır. Sıra ise artık annesi ve babasına gelmiştir. Ailenin şoförüne ve yardımcısına komplo kurmuşlardır.

Şoför, Ki Jung’u bir gece araba ile evine bırakır iken Ki Jung iç çamaşırını arabanın içine gizlice atar. Bunu gören çocukların babası Park Dong Ik, kendi arabasında şoförün uygunsuz şeyler yaparak onu kırmadan işten çıkarmıştır. Bunun üstüne Ki Woo, babasını çok iyi ve yıllardır bu işi yapıyormuş gibi tanıtarak fakat babası olduğunu söylemeyerek Park Dong Ik’e anlatır. Bu sayede babasını da işe sokmuştur. Son olarak ise annesi kalmıştır. Çalıştıkları evdeki yardımcının bir yiyeceğe alerjileri olduğunu duymuşlar ve ona da komplo kurmuşlardır. Yardımcının sanki bulaşıcı bir hastalığı var gibi göstererek ve çocuklara bulaşmasından korktuklarını bahane ederek Park ailesine söylemişlerdir. Böylece yardımcıyı da işten attırarak annelerini işe sokmuşlardır.

Fakat her şey böyle bitmemiştir. Yardımcı, Park ailesinin evde olmadığı bir gün eve gelmiştir. Bir şey unuttuğunu söyleyerek bodruma inmiştir. Aslında unuttuğu şey kendi kocasıdır. Kocasını tefecilerden korumak için 3 yıldır onu burada kimseye söylemeden saklamıştır. Bu şekilde hem Kim Ki Taek’in ailesi yardımcının sırrını öğrenmiş hem de yardımcı bu insanların aslında aile olduklarını anlamıştır. Bunun sonunda da Park ailesine onları şikayet edeceğini söylemiştir. Sırlarının ortaya çıkacağını fark eden aile de onları durdurmaya çalışmışlardır ve ardından olaylar gelişmiştir.

Parasite Hakkında

Film; En İyi Film, En İyi Yabancı Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film, En İyi Orijinal Senaryo ve Altın Palmiye alarak 6 Oscar ödülü kazanan ilk Kore yapımı film olarak anılmıştır. 2019 yılı yayınlanan film, komedi, dram ve gizem türündedir ve 2 saat 12 dakika sürmektedir.

Parasite Film Tanıtımı

Parasite chiếu lần 2 tại Việt Nam

Parasite Karakterleri 

Filmdeki karakterler genelde içten pazarlıkçıdır. Herkes iyi bir hayat yaşamak için birbirleri ile yarışmaktadırlar. Burada akıllı ve pratik olanlar kazanmaktadırlar.

Kim Ki Tae   

Film review: 'Parasite' holds a mirror to us all | CGTN America

Evin babası olan Kim Ki Tae, işsizdir ve pizza kutularını katlayarak az bir miktar para kazanmaktadır. Fakat oğlu sayesinde Park isimli zengin ailede şoför olarak çalışmaya başlamıştır. İş veren zengin adama kendisinin yıllardır şoförlük yaptığı yalanını söyleyerek ve işini iyi yaparak adamın gözüne girmiştir.

Choong Sook

Kehidupan Kontras Antara Kelas Atas dan Bawah di Film Parasite | iniKpop

Kocası gibi pizza kutularını katlayarak para kazanmaktadır. Oğlunun bulduğu iş sayesinde Park ailesinde yardımcı olarak çalışmaya başlamıştır. Ağzı iyi laf yapmaktadır. Ailenin diğer üyeleri gibi açık gözlü bir kadındır.

Ki Woo

Nopein Parasite Movie Choi Woo Shik

Evin tek oğlu olup üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır. Arkadaşının sayesinde bir iş bulmuştur. Zengin bir ailedeki genç kıza İngilizce öğretecektir. Kıvrak zekası ile ailesini de bu işe sokmuştur. Arkadaşının verdiği taşında kendilerine para getireceğine inandığı için yanında ayırmamaktadır.

Ki Jung

Parasite | Best of Ki-jung | Movie Scenes | Walnox

Evin kızı olan Ki Jung, üniversitede grafik tasarım bölümünü bitirmiştir. Fakat iş bulamamıştır. Kardeşi sayesinde aynı evde küçük bir çocuğa bakarak onun sanat eğitmeni olmuştur.