Çocuklarda Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji 5 milyondan fazla Amerikalıyı etkiliyor ve her altı kişiden birinin çocuk olduğu kaydediliyor.

Çocuklarda fibromiyalji Belirtileri

Bu rahatsızlığı olan çocuklarda semptomlar şunları içerir:

-Uzun süreli yaygın ağrı ve artan ağrı hassasiyeti

-Sabah sertliği

-Yorgunluk

-Onarıcı uyku eksikliği

-Çocuklarda yetişkinlerde görüldüğü gibi 18 yerine beş hassas nokta vardır. Bir çocuktaki bu hassas noktalar boyun, göğüs, kalça, uyluk ve kalçalarda bulunur.

-İrritabl bağırsak sendromuna benzer gastrointestinal veya sindirim sorunları

-Migren baş ağrıları

-Okula veya akademik çalışmaya konsantre olamama veya bir şeyleri hatırlayamama

-Belirtiler genellikle 13-15 yaşları arasındaki ergenlik döneminde başlar. Kızların erkeklere göre fibromiyaljiye yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Çocuklarda fibromiyalji teşhisi

Çocuklarda fibromiyalji teşhisi

Şu anda teşhis, X ışınları veya BT taramaları gibi herhangi bir görüntüleme çalışmasına dayanılarak yapılamaz. Bu taramalar ve kan testleri, multipl skleroz veya lupus vb. İçeren fibromiyaljiyi taklit edebilecek diğer durumların dışlanmasına yardımcı olur.

Kimlerin fibromiyaljiye yakalanma olasılığı daha yüksektir?

Durumu olan bir ebeveyni olan çocukların, genetik bir bağlantı olduğunu düşündüren fibromiyalji geliştirme olasılığı daha yüksektir. İrritabl Bağırsak Sendromu, Premenstral Sendrom veya Uyku bozuklukları gibi rahatsızlıkları olan çocukların fibromiyalji geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Çocuklar için fibromiyalji tedavisi

Bir çocukta tedavi şunları içerir:

Fizik tedavi ve egzersiz

İlaçlar – ağrı kesiciler ve uykuya yardımcı olan ilaçlar, kesinlikle gerekli olmadıkça çocuklarda nadiren kullanılır.

Tedavi ve teşhis ayrıca fibromiyaljili kişilerde yaygın olarak bulunabilen depresyonu aramayı ve tedavi etmeyi amaçlar. Antidepresanlar ve bilişsel davranış terapisini içeren danışmanlık bu hastalarda faydalı olabilir.

Çocuk, ebeveynlerden ve aile üyelerinden yeterli desteğe ihtiyaç duyar. Bakıcılara ve aile üyelerine, çocuğun durumu taklit etmesi veya “sadece tembel olması” hakkında yargıya varmamaları vurgulanmalıdır. Bu, bir çocukta suçluluk veya utanç duygusu uyandırır ve depresyona yol açabilir. Danışmanlık tüm aileyi ve bakıcıları kapsamalıdır. Ebeveynler, çocuklarının öğretmenlerini, arkadaşlarını ve akranlarını durumları ve sınırlamaları hakkında eğitmeye teşvik edilir.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, stressiz bir ortam ve meditasyon içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, normal yaşamı sürdürmeye de yardımcı olur.