Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 13. Yüzyıla kadar Aydın’da konumlanan medeniyetlerin arkeolojik değerleri ortaya yavaş yavaş çıkmaktadır. İçinde bulundurduğu müzelerle, milli parklarıyla, tarihi yapılarıyla ve plajlarıyla ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Aydın'da gezilecek yerler… Aydın'da görülmesi gereken 10 güzel yer! -  Turizm Haberleri

Aydın Gezilecek Yerler | Gezimanya

Aydın Gezilecek Yerler Listesi | 91 Harika Rota (Detaylı) | Biletbayi Blog

1. Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezinin ağzında yapılmıştır. Limanı koruyan bir konumda yapılan kale, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yapılan iç kale ve İlyas Paşa tarafından yapılan surlardan meydana gelmektedir. Bu surlar ise Mora İsyanından gelebilecek saldırılardan korunmak için yapılmıştır. Surların boyutları 3 metre yüksekliğinde olacak şekilde inşa edilmiştir. Kalede yuvarlak kemerli ve iki kule ile korunan giriş kapısı yer almaktadır. Kalenin kuzey tarafındaki kule beşgen biçiminde; güney tarafında bulunan kule ise silindirik biçimindedir. Kapının üstünde bulunan boşluk bir kitabe boşluğudur ve burada önceden bir kitabe bulunduğunu göstermektedir. Senesi ise 1242 yılını göstermektedir. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bu kalede tarihin izlerine rastlayabilirsiniz.

Güvercin ada kalesi

Güvercinada Kalesi, dünya mirası oldu

Güvercinada Kalesi - Tanıtım, Tarihi, Gezilecek Yerleri - Kuşadası Town

Dosya:Güvercinada Kalesi.png - Vikipedi

2.Milet Müzesi

Milet Antik Kenti içinde bulunan Milet Müzesi, 1973 senesinde ziyarete açılmıştır fakat binadaki dingin gelişmeler nedeni ile ziyarete kapatılmıştır. Yeni yapılmak istenen binanın çalışmalarına 2007 yılında başlanmıştır ve yeni düzenlemeler ile Türkiye’nin en modern müzelerinden biri olarak 2011 yılında açılmıştır. İki bölümden oluşan müzede ilk 1200 metrekarelik alanda Miletus, Didim ve Priene gibi antik kentlerden bulunan önemli eserlerin sergilendiği müze açık ve kapalı alan olarak ikiye ayrılmıştır. Diğer alanda ise 600 metrekarelik alan kapalı bir bölümden oluşmaktadır. Buralarda aslan heykelleri, yazıtlar, eski dönemden mezar taşları, lahitler, mimari eserler ve sütun başlıkları sergilenmektedir. Yaz dönemleri 08.00-18.30 saatleri arası, kış dönemleri ise 08.30- 16.45 saatleri arası açıktır. Müzeye giriş ise 8 TL olarak belirlenmiştir.

 

Aydın Milet Müze Müdürlüğü

Didim Milet Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Milet Müzesi | Gezilecek Yerler

Milet Müzesi

Visit Aydın

 

3.Kuşadası

Aydın’ın en bilinen ilçelerinden biri olan Kuşadası, Türkiye’ nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 3. Limanı olmaktadır. Böylece uluslararası gemi turizminde önemli bir konumda bulunmaktadır. Kuşadası ve etrafında bulunduğu körfez, eski dönemlerden pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İyonya, Lidya ve Perslerin olduğu dönemlerin dışında Hristiyanların olduğu dönemler de olmuştur ve burası Anadolu’daki önemli merkezler haline gelmiştir.

Kuşadası Gezi Rehberi - Yolcu360

4.Kurşunlu Manastırı

Davutlar ve Dilek Yarımadası arasında bulunan Kurşunlu Manastırı, tarihi bir yapı olması ile birçok medeniyete ait izler taşımaktadır. Bunun dışında Meryem Ana kilisesine benzerliği ile de oldukça dikkat çekmektedir. Konumu nedeni ile ova ve körfeze bakan manzarası ile büyüleyici bir yerde bulunmaktadır. Manastırın içerisinde yemekhane, kiler, mutfak, din adamlarının odaları, bir şapel, mezarlık ve mahzenler yer almaktadır. Burada bulunan şapelin tavanında bulunan freskler oldukça önemli ve dikkat çekicidir. Eski zamanlarda önemli olan simgelerden horoz, balık ve üzüm gibi şekiller bulunmaktadır.

Kurşunlu Manastırı hakkında bilmeniz gereken her şey! - Aydın'da

Kurşunlu Manastırı Kuşadası Aydın- Aydın'da Yapılacak Şeyler

Kursunlu Manastiri (Davutlar) - 2021 All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos) - Tripadvisor

Kurşunlu Manastırı restore edilecek | NTV

Kuşadası Kurşunlu Manastırı - Aydın Haber, Son Dakika Aydın Haberleri| Aydinpost.com

 

6.Zeus Mağarası

Kuşadası’nda bulunan Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yer alan Zeus Mağarası güzelliği ile görenleri kendine aşık etmektedir. Mitolojik hikayelere konu olan bu mağaranın efsanelerini duydukça ziyaretçiler merakla buraya gelmektedir.  Dağın eteklerinde yer alan bu mağaranın içinden çıkan su kaynağı ile getirdiği suyla meydanda küçük bir havuz birikintisi şeklinde doğal bir güzellik bulunmaktadır. Bu mağaranın ayrıca farklı bir özelliği daha vardır. İçerisinde bulunan çamur yüze sürülerek kuruyana kadar beklenir. Mağaranın suyu ile de temizlenen çamur ile yüze iyi gelmektedir. Fakat çamur yıl içinde çok az bulunabildiği için mağarada suyun 4 metre altına dalış yapılarak alınabilmektedir. Giriş için ise bir ücret alınmamaktadır. Aynı zamanda istenildiği zaman giriş yapılabilmektedir.

Zeus Mağarası Nerededir? Zeus Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

 

Zeus Mağarası Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır?

Zeus Mağarası Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır?