Proaktif Kişilik Nedir?

Proaktif kişilik özelliğine sahip insanlar, belirli bir hedef için çaba sarf etme eğilimindedir. Bir şeyleri gerçekleştirirler ve genellikle iyidirler ve durumları (ve insanları) arzu ettikleri sonuca doğru yönlendirirler.

İş yerinde proaktif olmak ne demektir:

Proaktif kişilik özellikleri nelerdir?

Proaktif kişilik özelliklerine sahip bir çalışanın birkaç işareti:

 • Günlük görevlerinin kapsamı dışında kalan şeyler hakkında sorular sorar, fikir önerir ve yorumlar yaparlar.
 • Olası sorunları tahmin ederler ve sorun başlamadan önce altta yatan sorunları çözmeye çalışırlar.
 • “Bekle ve gör” onların sözlüğünde yoktur.
 • İstedikleri sonucu elde etmek için diğer insanlarla çalışma (veya bazen manipüle etme) konusunda iyi olma eğilimindedirler.
 • Diğerleri tek fikirlilikleri yüzünden hayal kırıklığına uğrayabilir.

Makyavelist Nedir? Makyavelist Kişilik Nedir?

Proaktif kişilik özelliklerine sahip biriyle nasıl çalışılır

Ekibinizdeki proaktif kişilerin gelişmesini sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Proaktif bir kişi nasıl eğitilir

 • Proaktif kişilik özelliğini iyi bir şekilde kullanın! Proaktif çalışanların gerçekçi yeni fikirler ve çözümler hayal edebilmesi için hedefler, projeler ve potansiyel tuzaklar hakkında bol miktarda ayrıntı verin.
 • Öncelikleri ve sorumlulukları açıkça tanımlayın. Proaktif insanlar bazen yardımcı olmayan bir şekilde rollerinin kapsamının çok ötesine geçer.
Proaktif kişilik özellikleri
Proaktif Kişilik Nedir

Proaktif bir çalışanı nasıl motive edebilirsiniz?

 • Proaktif çalışanınızın ileriyi düşünmek ve proaktif olmak için zamanı olduğundan emin olun. Uzun vadede yakalamada oynamaktan mutlu olmayacaklar.
 • Proaktivite için alan açın! Birçok işveren proaktif olmanın erdemlerine sözde hizmet eder… ancak çalışanların yeni fikirler önerdiği, büyüme fırsatlarına işaret ettiği veya bir şeyler yapmanın yeni yollarını denediği zamana sahip değildir. Ekibinizin proaktif geri bildirimlerini gerçekten dinler ve ciddiye alırsanız, işler değişemese bile, moral için harikalar yaratacaksınız.

Rol Kültürü Nedir?

Proaktif olan birine nasıl geri bildirim verilir?

 • Proaktif çalışanınızın neye “sahip olduğu” ve neye sahip olmadığı konusunda net sınırlar çizmeniz gerekebilir. Örneğin, proaktif bir kişi bekleyemediği için başka birinin işini yapıyorsa, bunun doğru olmadığını açıkça ifade ettiğinizden emin olun.
 • Proaktif çalışanlarınızın yukarıda ve ötesine geçen şeylere dikkat edin. Proaktif insanlar genellikle işleri daha iyi hale getirmek ve herkesin görmezden geldiği sorunları çözmek için kendi yollarından çıkarlar. Bu çabayı fark ettiğinizden ve proaktif çalışanınıza teşekkür ettiğinizden emin olun.

İş yerinde reaktif olmak ne demektir?

Reaktif olan biri, harekete geçmeden önce bir şeylerin olmasını bekleme eğilimindedir. Bununla birlikte, işler bir kez gerçekleştiğinde, reaktif çalışanlar genellikle çok hızlı ve esnek bir şekilde çalışabilirler.

Tepkisel bir kişinin özellikleri nelerdir?

İşte birlikte çalıştığınız birinin tepkisel bir kişiliğe sahip olduğuna dair birkaç işaret:

 • Altta yatan sorunu ele almak için sorunlar ortaya çıkıncaya kadar beklerler… veya sadece semptomu ele alabilirler.
 • Sorunlar olduğunda do meydana, genellikle adres şeyler hızlısın.
 • “Yangın söndürme” baskısını oldukça iyi yönetme eğilimindedirler.
 • Baskı altında iyi çalışırlar ve anında sağduyulu davranırlar.
 • Bazıları her şeyin üstünde kalmakta zorlanabilir ve kendilerini sürekli yakalamaya çalışırken bulabilir.

Reaktif kişilik özelliklerine sahip biriyle nasıl çalışılır

Reaktif insanlar, işyerine keskin tepki verme becerilerinin faydasını getirir, ancak aynı zamanda ekiplerinin daha proaktif çalışanlarını da hayal kırıklığına uğratabilirler.

Reaktif bir çalışan nasıl eğitilir

 • Reaktif çalışanın odaklanması gereken görevleri, son tarihleri ​​ve hedefleri net bir şekilde detaylandırın.
 • Çalışana sorunlara nasıl tepki vereceği ve fırsatları nasıl tespit edeceği konusunda koçluk yapın. Bazı reaktif çalışanlar aşırı tepki verecek ve kolayca engelleyecektir; problem çözme adımları ve stratejileri aracılığıyla onlarla konuşun.

Tepki veren birini nasıl motive edebilirim?

 • Yapabiliyorsanız, kişinin çok fazla tepki vermeyi içeren görevleri “sahiplenmesini” sağlayın (örneğin, yardım masası çağrıları, teknik aksaklıkları düzeltme veya rolü için mantıklı olan her şey).
 • Reaktif çalışanlarınız zorlu bir sorunu hızlı ve sorunsuz bir şekilde ele aldığında bunu fark edin ve kabul edin.
Reaktif bir çalışana nasıl geri bildirim verilir?
 • Sık sık geribildirim verin. Geri bildirim sürekli, normal ve beklendiğinde, çalışanlar ona uygun ağırlığı verecek ve bunu büyük resmin bir parçası olarak görecek.
 • Reaktif çalışanlar, geribildirim düzensizse veya sadece problemlerle ilgili ise aşırı tepki verme eğiliminde olacaktır. (Proaktif çalışanlar için de harika değil.)

Reaktif kişilik özelliklerinin tersi nedir?

Proaktif çalışanlar, yelpazenin diğer ucunu temsil eder. Proaktif insanlar, sorunları ve fırsatların kendilerini göstermesini beklemek yerine dışarı çıkar ve bir şeyler gerçekleştirir.

Z Teorisi Nedir?

İşyerinde hangisi daha iyi: reaktif mi proaktif mi?

Hem reaktif hem de proaktif insanlar, masaya güçlü ve zayıf yönler getirir. İş yerinde reaktif veya proaktif olmak, belirli roller için özellikle önemli olabilir. Aynı zamanda çalışanın diğer temel kişilik özelliklerine de bağlıdır; Daha fazla içgörü için tüm kişilik özellik tanımlarımızı okuyun veya dört kişilik türü hakkında bilgi edinin .

Bu özellikler arasındaki farkı anlamak, ekibinizin güçlü yönlerinden yararlanmanıza ve açık roller için daha etkili bir şekilde işe almanıza yardımcı olabilir. Hire Success, hem mevcut çalışanlarınız hem de potansiyel işe alımlarınız hakkında ek bilgiler sunar.