Kore dizisi olarak bilinen K-drama, Güney Kore tarafından yapılmış dizilerdir. 1960’lı yıllarda çekilmeye başlayan diziler 1990’lı yıllarda daha az bölümlü olarak yayımlanmaya başlanmıştır. Genel olarak 16-24 bölüm olarak çekilen diziler 60-90 dakika arası bir süreye sahiptir. Süreleri az olduğu için haftada 2 gün olarak gösterime girmektedir. Saat 22.00 da başlamakta ve 23.00 da bitmektedir.

Kore dizileri çekilirken yönetmen ve senarist birlikte çalışmaktadır. Bu durum dizilerde konu bütünlüğünü sağlamış ve konuda karışıklığı önlemiştir. Günümüz zamanını konu alan mini dizilerin aksine Sageuk denilen tarihi diziler daha uzundur. 50-200 arası bölümlü olanlar diziler size çok fazla gelebilir lakin 1 sezon olarak yayımlanmaktadırlar. Kostümleri, mekanları, heyecanlı ve hüzünlü konuları ile Sageuk diziler yabancıların oldukça dikkatini çekmektedir.

Mini dizi olarak da adlandırdığımız Çağdaş dizilerin romantik-komedi, gerilim, aksiyon ve bilim-kurgu türleri bulunmaktadır. Aşk dizilerinde genel olarak asıl erkek, asıl kız ve ikinci erkek bulunmaktadır. Aynı zamanda tamamen aşk üstünde durulmayarak, arkadaşlık, aile gibi etkenler dizilerin içeriğine eklenmiştir.

Farklı içerikleri ile tüm dünyada ses duyurmaya başlayan Kore dizileri aynı zamanda ilgi çekici konularıyla çeşitli ülkelerde benzer versiyonları çekilmektedir.

En Beğenilen K-Drama Dizileri

K-Drama dizileri arasında beğenilen çok sayıda farklı dizi yer almaktadır. Her birinin kendine has konusunun olması, izleyici kitlesinin yükselmesinde büyük bir etkendir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, K-drama dizileri hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacağız.

1- The Penthouse

SBS Drama - The Penthouse: War of Life OST (The Classical Album) – Harumio

Gangnam’da bulunan Penthouse isimli 100 katlı bir apartman bulunmaktadır. Burada yaşayan 5 aile hırsları ve istekleri için her şeyi yapmayı göze almışlardır. Her şey Min Seol A adındaki kızın, Kore’nin en prestijli okulunu kazanmasından sonra cinayete kurban gitmesi sonucu başlamıştır.

Penthouse’un terasından aşağı itilen masum kız binanın girişindeki heykelin kucağına düşer. Bunu gören 6 Penthouse sakini binanın adı lekelenmemesi adına cinayete intihar süsü vermişlerdir. Bu 6 kişiyi gören kişi ise intikam almak için planlar yapmaya başlamıştır. Bir sonraki bölümleri dört gözle bekleyeceğiniz bu dizide birçok olayla ters köşe olacaksınız. Diziyi izlediğiniz süre oyunca ağlayabileceğiniz, kızabileceğiniz, mutlu olabileceğiniz ve şok olabileceğiniz sahneler mevcuttur. 3 sezondan oluşan dizi 2020 yılında çekimine başlanmış ve 2021 de bitmiştir. Klasik konuları olan dizilerden sıkıldıysanız bu dizi tam size göre.

 

2- Psycho But It’s Okey

It's Okay to Not Be Okay » Güney Kore Sineması

Dizi psikiyatri hastanesinde hasta bakıcı olan bir adam ve antisosyal kişilik bozukluğu olan bir kadın etrafında dönmektedir. Adam çocukken yaşadığı bir travma nedeniyle 10 ayda bir konumunu değiştirmektedir. Kadın ise normal çocuk masalarından farklı, korkutucu hikayeler yazan biridir. Bir gün ikisinin yolları kesişir ve kadın adamı elde etmek için her şeyi yapar. Fakat adamın aşka ayıracak vakti yoktur. Tek başına engelli abisine bakmak zorundadır.

Zamanla birlikte vakit geçirmeye başlarlar ve aralarında bir çekim oluşur. İkisi de birbirlerinin yaralarını sararak iyileştirirler. Dizi 16 bölümden oluşmaktadır ve bölümler 60 dakikalık sürelerden oluşmaktadır. Harika oyunculukları ile seyircilere karakterlerin duygularını harika bir şekilde geçiren Kim Soo Hyun ve Seo Ye Ji ‘yi izlerken hem üzülecek hem de eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.

 

3- W- Two World

W: two worlds dizi tanıtımı | Asialogy

Oh Yeon Joo kalp ve göğüs hastalıkları doktoru olan bir kadındır. Oh Yeon Jun’un babası ise bir webtoon yazarıdır. Yıllardır normal bir webtoon yazdığını sanmaktadır. Fakat yazdığı webtoon canlı karakterlerden oluşmaktadır. Bir süre sonra kontrolden çıkan bu eseri bitirme kararı alan Oh Yeon Joo’nun babası birçok bölümde webtoon karakterini çizerek öldürmeye çalışmaktadır.

Fakat ne olursa olsun karakter ölmemektedir. Bir gün Oh Yeon Joo babasının odasına girer. Fakat girdiği yer oda değil bir otelin teras katıdır. Oh Yeon Joo webtoonun içine sürüklenmiştir. Çatıda Kang Chul kanlar içinde katmaktadır. Kang Chul amacı ise ailesini öldüren kişiyi bulup intikam almaktır. Sık sık karşılaşan bu çift zamanla birbirine aşık olacaktır. Dizi 16 bölümden oluşmaktadır.