Akciğer Kanseri Yan Etkileri-Akciğer kanserinden kurtulanlar

Akciğer Kanseri Yan Etkileri,Akciğer kanserinden kurtulanlar, anksiyete, depresyon, akciğerlere radyasyon, uzun süreli nöropati ve işitme kaybı gibi yan etkiler yaşayabilir.

Tedavi sırasında akciğerlere radyasyon, yıllar sonra kalp yetmezliği semptomlarına neden olan kardiyak toksisitelere neden olabilir ve kemoterapi ilacı Platinol-AQ, uzun süreli nöropatiye (uyuşma ve karıncalanma ağrısı) veya işitme kaybına neden olabilir. Her zaman sağlıkla ilgili endişeleri ve semptomları doktorunuzla tartışın.

İyileşirken, iyi beslenerek, egzersiz yaparak ve stresi azaltarak sağlığınızın sorumluluğunu üstlenin. Tütünden kaçının ve alkol alımını sınırlayın. Diğer kanserler için mamografi ve kolonoskopi gibi taramaları takip edin.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Tedavi Sırasında Sağlıklı Yaşamın Faydaları

İyi beslenme, egzersiz ve stres giderici aktiviteler kanserin etkileri ve tedavisi ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Dr. Yarmus, aslında, iyi beslendiğinizde, daha fazla hareket ettiğinizde ve sigara gibi diğer kötü alışkanlıkları ortadan kaldırdığınızda bazı kanser tedavilerinin daha iyi sonuç verdiğini söylüyor.

Dr. Yarmus, sağlıklı bir yaşam tarzının aşağıdakiler dahil bazı kanser tedavisi yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini açıklıyor:

 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Stres
 • Kaygı
 • Depresyon

Tedavi Sırasında ve Sonrasında Sağlıklı Kalma Stratejileri

Sağlıklı yaşam, akciğer kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında yaşam kalitenizi artırabilir. Bazı insanlar için akciğer kanserine sahip olduklarını öğrenmek onları sağlıklarına odaklanmaya motive eder. Diğerleri için yeni, sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmak zordur. Sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmenize yardımcı olması için kanser bakım ekibiniz de dahil olmak üzere destek sisteminize güvenin.

Tedavi sırasında ve sonrasında sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilecek en iyi beş sağlıklı alışkanlık şunları içerir:

 1. Sigarayı bırakın: Akciğer kanseri teşhisi konmuş olsanız bile, sigarayı bıraktığınızda hemen ödüller alırsınız:
  • Normal kan basıncı ve kalp atış hızı seviyeleri
  • Kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi daha düşük kronik hastalık riski
  • Akciğerlerinizin ve solunum sisteminizin geliştirilmiş işlevi
 2. İyi beslenin : Akciğer kanseri hastaları için iyi beslenme önemlidir. Doğru türde yiyecekler yemek daha iyi hissetmenize, daha güçlü kalmanıza ve enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olabilir. Nasıl sağlıklı besleneceğinizden emin değilseniz, sizi benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılayan bir beslenme planı oluşturacak bir Johns Hopkins beslenme uzmanına bağlayabiliriz.
 3. Aktif olun: Fiziksel aktivite yorgunluğu azaltmaya, ruh halini iyileştirmeye ve sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olabilir. Nazik yürüyüş veya hafif esneme gibi kısa süreli aktiviteler bile size fayda sağlayacaktır.
 4. Destek alın: Fiziksel sağlığınızın ötesinde, zihinsel sağlığınızı ve duygusal ihtiyaçlarınızı ele almak çok önemlidir. Neler yaşadığınızı anlayan bir danışman veya diğer kanser hastaları ile konuşmak isteyebilirsiniz. Akciğer kanseri tedavisi desteği hakkında daha fazla bilgi edinin .
 5. Bakımınızı yönetin: İster siz olun ister kanser bakımınızı savunan bir bakıcı, ihtiyaçlarınızı savunan birinin olması önemlidir. Bu, kanser bakım ekibinizle iletişim kurmayı, randevuları koordine etmeyi ve semptomları ve yan etkileri takip etmeyi içerir.