Düşük sermaye olunca yapılacak işlerin sayısı da haliyle azalır ve sermayeyi kaybetme korkusu, iş yapmaktan bazı alıkoyabilir. Ancak bu yazımızda düşük sermaye ile yapılabilecek işler hakkında sizlere bilgi vereceğiz ve böylelikle kendinize hitap eden bir alanda, çok sermaye harcamadan da para kazanabileceğinizi göreceksiniz.

İş yapmak, para kazanmak için her zaman çok paraya ihtiyaç duyulmaz. Bazı işler vardır, düşük sermaye ile yapılabilir ve getirisi de bir hayli yüksek olabilir. Mesela bir bilgisayarla tek başına yapabileceğiniz ve ciddi anlamda para kazanabileceğiniz işler de bulunmaktadır. Peki, düşük sermaye ile yapılabilecek işler nelerdir?

Düşük Sermaye İle Yapılabilecek İş Fikirleri

düşük sermaye ile yapılabilecek iş fikirleri

Yaşadığımız ekonomik sıkıntıların olduğu bu dönemde herkesin aklında ortak soru işaretleri vardır. “Nasıl para kazanabilirim?”, “başkasının yanında çalışmadan kendi işimi nasıl kurabilirim?” “param az, az parayla hangi işleri yapabilirim?” gibi sorular… Biz de bu konuda birtakım araştırmalar yaparak düşük sermaye ile yapılabilecek iş fikirleri hakkında derlediğimiz bilgileri sizlere sunmak istedik. Peki, hangi işler düşük sermaye ile yapılabilir? İşte cevaplar…

1- Emlak Ofisi Açmak

Emlak ofisi açmak için çok büyük bir sermayeye ihtiyacınız yok. 30 metrekarelik bir alanda bile kolaylıkla bir ofis kurabilirsiniz. Ancak emlak ofisi açmak için gerekli belgelere ihtiyacınız olacak. Ya emlak kursu almanız gerekiyor ya da üniversitelerin iki yıllık Emlak Danışmanlığı bölümünü bitirmiş olmanız gerekiyor.

Emlak ofisi açarak para kazanmak için biraz da yetenekli olmanız gerekir. İkna kabiliyetinizin iyi olması, çevrenizin geniş olması ve çevreniz tarafından seviliyor olmanız da gerekir. Eğer sosyal medya platformlarında da iyi iseniz kesinlikle az sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alan emlak ofisi açma fikrini değerlendirmenizi öneririz.

2- Dış Çekim Fotoğrafçılığı

Dış çekim fotoğrafçılığı, son dönemlerin en trend işlerinden biri. Düğün çekimleri, sünnet çekimleri ya da özel gün çekimleri gibi birçok alanı değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Ancak fotoğraf çekimi, sanıldığı kadar da basit bir iş değildir. Gerçekten biraz yetenek biraz da eğitim gerektiren bir konudur.

Eğer fotoğraf çekme konusunda kendinize güvenemiyor ancak yine de bu işi yapmak istiyorsanız öncelikle bir kursa gitmenizi öneririz. Halk eğitim kurslarından ücretsiz eğitim alabilir ya da ilgili kurslardan özel ders alarak fotoğraf çekme işini bir sanata dönüştürebilirsiniz.

Düşük sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alan dış çekim fotoğrafçılığı için tabi ki donanımlı bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacak. Bunu da temin ettikten sonra saati 1000 TL ile 2000 TL arasında değişen ücretlerle dış çekim fotoğrafçılığı yapmaya başlayabilir ve böylelikle paranızı kazanmaya başlayabilirsiniz.

3- Al-Sat Yapmak

Alım-satım işleri de düşük sermayeli ama büyük getirileri olan bir iştir. Düşük bir bütçeye sahip iseniz, halden sebze meyve alarak kapı kapı gezdirebilirsiniz ya da birkaç çiğköfte bayisi ile anlaşarak onlara sebze tedariki yapabilirsiniz.

Hatırlarsınız mutlaka, Amerika’da bir mail adresi olmadığı için Microsoft Office şirketinde temizlikçi olarak işe başlayamayan adam, cebindeki 10 dolar para ile kiraz alıp kapı kapı gezmiş ve nihayetinde günümüzde en büyük nakliye firmalarından birini sahibi konumunda.

Neticede eklememiz gereken önemli bir ayrıntı var; düşük sermaye ile yapılabilecek işler fazla olabilir ama biraz da kendinize olan özgüveninizin yüksek olması da son derece önemlidir.

4- Evden Yemek Yapmak

El becerinize güveniyorsanız az sermaye ile yapılabilecek işler arasına evden yemek yaparak para kazanma işini de düşünebilirsiniz.

İyi bir iş çevreniz varsa ya da referans olabilecek tanıdıklarınız varsa, çevrenizdeki iş yerleri için evden yemek yapabilirsiniz. Biraz sosyal medya gücü, biraz el becerisi… Kesinlikle para kazanabileceğiniz bir kapıya dönüşecektir. Ancak tabi ki bunun için de kendinize güvenmeniz şart.

5- Yaşlılar İçin Eşya Taşıma

Yaşlılar için eşya taşıma fikri de aslında düşünüldüğünde gayet makul bir fikirdir. Düşük sermaye ile kuracağınız bir taşıma ofisinizin olması yeterlidir. Motokurye ekibiniz varsa ve whatsaap iletişim hatlarınız aktif ise kesinlikle bu işten de para kazanabilirsiniz.

Yaşlılar için eşya taşıma işi için daha hareketli ve yaşlı nüfusunun yoğun olduğu bir bölgeyi tercih etmenizi öneririz. Bazı bölgelerde özellikle emekli memurlar daha fazla olur ve yardıma ihtiyaçları olduğu için Pazar alışverişlerinde bile birilerine ihtiyaç duyabilirler. Ya da hareketli bir semt pazarına yakın bir noktada bir ofis kurarak da iş yapabilirsiniz.

6- Makale Yazarlığı

Makale yazarlığı, az sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alır. Ancak makale yazarlığını hafife almamanız gerekir. Çünkü tamamen bilgi ve beceri gerektiren bir iştir. Edebiyat, dilbilgisi kuralları ve daha da önemlisi SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusunda bilgi sahibi olmadan bu işi yapmamanızı öneririz.

Makale yazarlığı yapmak için bir bilgisayarınızın ve internetinizin olması yeterlidir. Evinizce freelancer olarak da yapabilirsiniz ya da daha kapsamlı düşünüyorsanız 30 metrekarelik bir ofiste de yapabilirsiniz.

7- Temizlik Firması Açmak

Düşük sermaye ile yapılabilecek işler arasında temizlik firması da yer alıyor. Bir ofisinizin olması ve temizlik malzemelerini koyabileceğiniz bir alanınızın olması bu iş için yeterlidir. Bundan sonrası temizlik yapabilecek personelleri bulmaya bakar.

Evlere, iş yerlerine, hastanelere, okullara ya da otellere temizlik personeli göndererek para kazanabilirsiniz. Düşük sermaye ile yapılabilecek bir iş olsa da aslında personel bulma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsanız daha sağlıklı bir şekilde iş yapabilirsiniz.

8- Oto Yıkama Yeri Açmak

Az bir sermayeniz var ama isabetli bir iş yapmak istiyorsanız o zaman bu iş fikrini de değerlendirebilirsiniz. Oto yıkama yeri açmanın maliyeti çok yüksek değil ancak bu işi yaparken hareketli bir alan tercih ederseniz daha sağlıklı olur.

İşlek bir cadde ya da sitelerin yoğun olduğu bir semt tercih ederseniz kısa sürede tanınmaya başlayabilirsiniz. tabi bazı yerlerde bu işi yapmanın bazı sıkıntıları olabiliyor bunu da araştırmanızda yarar vardır.

9- Okul Kantini Açmak

İhale ile okul kantini açmak da yine çok sermaye gerektirmeden yapabileceğiniz işler arasında yer almaktadır. Çocuklar için sağlıklı yiyecekler getirebilirseniz ailelerin de güvenini daha rahat kazanacağınızdan, bu işi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Okul kantini açmanın maliyeti çok yüksek olmasa da bazı okullar kantinlerini ihale ile verdikleri için sermaye konusunda çıtayı yükseltmeniz gerekebilir. Bu konuda biraz araştırma yaptığınızda bütçenize uygun bir okul bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

10- Evden Çeviri İşi Yapmak

Çeviri işi de sermaye gerektirmeyen ya da az sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alıyor. Evinizde zamanınızı değerlendirmek ve zamanınızı değerlendirirken de aynı zamanda para kazanmak için eğer yabancı bir diliniz varsa çeviri yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Evden çeviri yaparak para kazanmak için sermaye biriktirmenize gerek yok fakat sosyal medyada aktif olmanız ve bu işe ihtiyacı olan bir çevre edinmeniz önemlidir.