Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan Sinop, ülkenin en güzel limanına sahip olmasının dışında en eski şehir olarak da insanların dikkatini çekmektedir. Doğa ve deniz ile birleşen bu ilimiz, turizme ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu gezilecek yerlerin yanı sıra güler yüzlü, sıcakkanlı ve misafirperver insanları ile de gezinizde unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Türkiye'nin Kuzey Ucu Sinop'la İlgili Bilinen ve Az Bilinen Onlarca Şey -  Ekşi Şeyler

Turizmde yıldızı parlayan Sinop'ta konaklama sıkıntısı yaşanıyor

Bir mahalle Sinop'tan ayrılmak istiyor

1.Boyabat Kalesi

İki kayanın tepesine inşa edilmiş olan Boyabat Kalesi, kayaların şekline uygun olarak yapılmıştır. Kalelerden bazıları dikdörtgen bazıları ise yuvarlak bir biçimde yapılmıştır. Kaleye giriş güneydoğu bölgesinde bulunan yuvarlak kaledeki küçük bir kapıdan irilmektedir. Kalelerin üstlerine ise içeri taraftaki merdivenlerden girilebilmektedir. MÖ 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı sanılan bu kale, Roma, Bizans ve Osmanlı’dan izler taşımaktadır. Boyabat Kalesi’nin aslında bir yer altı şehrinin dış koruması olduğu bilinmektedir. Kalenin altındaki tüneller kaleyi görmek için gelenlerde heyecan duygusu yaratmaktadır. Buranın en merak edilen yerlerinden biri de yer altı şehridir. Bu şehirdeki tünellerin Boyabat ilçesini dolaştığı tahmin edilmektedir. Masallardaki kalelere benzeyen bu kaleyi görmeye gelenler eşsiz manzaralarla karşılaşmaktadır. Günün her saati girilebilen bu kaleye giriş ücretsizdir.

BOYABAT KALESİ | Kültür Portalı

Boyabat Kalesi Nerede? - Giriş Ücreti ve Genel Bilgiler / Sinop

 

2.İnaltı Mağarası

İnaltı Mağarası, ülkemiz tarafından oldukça sevilen, bilinen ve ziyaret edilen mağaralardan biridir. Öyle çok beğenilen bir mağaradır ki yıllar öncesinden insanlar bu bölgeye gelerek yerleşke kurmuşlardır. Eğimli yolları ve ormanları aştıktan sonra bu mağara karşınıza çıkmaktadır. İnaltı Mağarası’nın duvarları travertenler ve iç tarafı ise sarkıtlardan oluşmaktadır. 5-6 metre genişliğinde, 5-15 metre yüksekliğinde bulunan mağara 700 metre uzunluğundadır. Fakat 400 metrelik bir kısım gezilebilmektedir. Diğer kalan kısımlar sulu ve çamurludur. Her gün girebileceğiniz bu mağara 09.00-18.00 saatleri arası açıktır. 5 TL ödeyerek bu mükemmel mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

İNALTI MAĞARASI | Kültür Portalı

İnaltı Mağarası - İnaltı Köyü / Sinop | Gezilmesi Gereken Yerler

İNALTI MAĞARASI | Kültür Portalı

İnaltı Mağarası Ayancık'ta Mükemmel Bir Oluşum | Rota Senin

İnaltı Mağarası - Gezenek

 

3.Paşa Tabyaları

4. yüzyılda Osmanlı-Rus savaşlarında yapılan bu tabyalar denizden gelebilecek saldırılardan korunmak, Liman ve Tersane’nin emniyetini sağlamak ve gemileri korumak için yapılmıştır. Tüm dünya için de önemli olan bu tabya dünyanın en değerli 2. Tabyası olarak bilinmektedir. Oldukça önemli olan bu tabyalar bulunduğu bölgenin jeolojik yapısı ile sert volkanik kayadan yapılmıştır. Paşa tabyalarında cephanelik, 11 top yatağı ve mahzenler bulunmaktadır. Buradaki top yataklarının menzilleri 600-900 metre arası olmaktadır. Sinop Şehitler Çeşmesi’nde döktürülen bu toplar kazılar sonucu bulunmuş ve Sinop Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlamıştır. Her gün gelebileceğiniz Paşa Tabyalarını 08.30-21.30 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

PAŞA TABYALARI | Kültür Portalı

Sinop Tarihi Paşa Tabyaları Nerede – Nasıl Gidilir - Sinop Gezilecek Yerler?

Paşa Tabyaları - Paşa Tabyaları, Sinop Resmi - Tripadvisor

Paşa Tabyaları Nerede? - Nasıl Gidilir? ve Gezi Bilgileri / Sinop

 

4.Bazalt Kayalıkları

Üstten bakıldığında çokgen bir bal peteği görünümlü ve yandan bakıldığında ise ince prizma şeklinde görünen bu kayalıklar 30-40 metre yüksekliğinde birkaç köşeli sütunlardan oluşmaktadır. Bu bölge sit alanı olarak açıklandığında turizme açılmıştır. Doğa yürüyüşü sporları gibi sporlar bu bölgede oldukça fazla yapılmaktadır. Ayrıca piknik yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Böylece aileniz ve sevdiklerinizle doğa ile iç içe bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Boyabat bazalt kayalıkları

Boyabat Bazalt Kayalıkları | Olympos

Sinop Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı, Boyabat Anıt Ağaçlar

 

5.Sinop Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi 18. Yüzyıldan kalma evlerin arasında 4 katlı bina olarak karşımıza çıkmaktadır. Ön tarafı ana caddeye, arka tarafı ise bahçeye çıkan binanın ahşap, tuğla ve moloz taşından yapılmıştır. Müzedeki giriş kapısı Etnografya’yı ziyaret etmek için gelenlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Normalden büyük olan bu kapının bu kadar büyük olmasının sebebi burada yaşayan kişinin atıyla içeri girmesi içindir. Müzenin zemin aktı önceden ambar, mutfak, çeşme ve hizmet alanları bulunmaktadır. Orta katın selamlık olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Üst katı ise harem olarak kullanıldığı söylenmektedir. Müze olarak kullanılmaya başlanılan Etnografya’nın içerisinde heykel ve heykel başları, Mozaik panolar, mezar steli örnekleri, gümüş sikkeler gibi önemli eşyalar ve tarihi eserler sergilenmektedir. 08.30-17.30 saatleri açık olan bu müzeye 5 TL vererek girebilir ve bu önemli eserleri ve eşyaları görebilirsiniz.

Sinop Etnografya Müzesi | Rota Senin

ETNOGRAFYA MÜZESİ | Kültür Portalı

Sinop Etnoğrafya Müzesi | Sinop Kültür Turizmi

ETNOGRAFYA MÜZESİ | Kültür Portalı