Water Fasting Diyeti Nedir?

Water Fasting Diyeti su orucu olarak bilinen ve kişinin yemek yemediği ve sadece su içtiği bir dönemdir. Bu şekilde oruç tutmak kilo vermeye yardımcı olabilir, ancak güvenli midir ve etkileri uzun vadede devam eder mi?

İnsanlar, ruhi veya dini nedenlerle kilo vermek veya belirli sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için su orucu tutabilir. Araştırmalar, ara sıra oruç tutmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini, ancak diğer yöntemler uzun vadede daha etkili olabileceğini göstermektedir.

Su orucunun güvenli bir şekilde yapıldığından emin olmak için, insanlar uygun şekilde hazırlanmalı ve vücudun çok fazla enerjiye ihtiyaç duymadığı zamanlarda yemeksiz gitmek için iyi bir zaman seçmelidir

Su orucu nedir?

Su orucu, kişinin sudan başka bir şey yemediği ve içmediği zamandır.

Su orucunun sürmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur, ancak tıbbi tavsiye genellikle yemeksiz gitmek için maksimum süre olarak 24 saatten 3 güne kadar herhangi bir yeri önerir.

Tarih boyunca insanlar manevi veya dini nedenlerle oruç tutmuşlardır. Ancak, su orucu artık doğal sağlık ve zindelik hareketlerinde, genellikle meditasyonla birlikte popülerdir.

Water Fasting Diyeti Nedir
Water Fasting Diyeti Nedir

Water Fasting Diyeti Faydaları

Belirli hastalıklar için risk faktörleri olan kişiler kısa süreli oruçtan yararlanabilir. Bunlar şunları içerir:

 • * kalp hastalığı
 • * yüksek tansiyon
 • * yüksek kolesterol
 • * şeker hastalığı
 • * Aşırı kilolu olmak

Bu riskler genellikle ilişkilidir. Vücut , tercih ettiği enerji kaynağı olan karbonhidratlara erişemediğinde yağları kullanacaktır. Bu nedenle, vücut enerjisi için vücuttaki yağları kullandığından, oruç kilo kaybına neden olabilir.

Beslenme ve Diyetetik Akademisine göre , kilo vermenin en iyi yolu, sağlıklı bir diyetle egzersizi birleştirerek yavaşça almaktır. Yenen şekerli yiyeceklerin ve atıştırmalıkların sayısını azaltmak gibi bazı beslenme alışkanlıklarını denemek ve değiştirmek de önemlidir.

ÖNERİLEN: Yumurta Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Emniyet

Oruç tutmanın potansiyel sağlık yararları olsa da, oruç çok uzun süre yapılırsa veya sağlığı veya yaşı onu vücuduna zarar verme riskine sokan biri tarafından yapılırsa önemli riskler vardır.

Bir kişinin sağlık sorunları varsa veya 24 saatten daha uzun süre oruç tutmayı planlıyorsa, bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurmalı ve gözetim altında oruç tutmayı düşünmelidir.

Su orucu herkes için güvenli olmayacaktır ve yaşlı yetişkinler, 18 yaşın altındakiler veya zayıf olanlar tarafından yapılmamalıdır.

Araştırma

Uzun süreli oruç tutmanın bir alternatifi, aralıklı oruç tutmak olabilir. Bu, belirli bir süre boyunca hiçbir şey yememek veya çok az kalori yemek ve ardından başka bir belirli süre boyunca her zamanki gibi yemek yemek demektir. Bir örnek, bir kişinin haftada 5 gün düzenli bir diyet ve kalan 2 günde günlük kalorisinin dörtte birini yediği 5: 2 diyetidir.

İçinde ders çalışmaGüvenilir KaynakAralıklı oruç tutma ve devam eden düşük kalorili bir diyet yeme kıyaslandığında, her iki yöntemin de kilo kaybı için eşit derecede iyi olduğu ve kanser , diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığı bulundu . Aralıklı oruç tutmanın düşük kalorili bir diyet kadar kolay olduğu bulunmuştur.

AraştırmaGüvenilir KaynakFareler ve sıçanlarla yapılan araştırmalara göre, oruç tutmanın diyabet gibi belirli hastalıklara karşı koruyabileceğini ve yaşlanmayı geciktirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Kısa bir süre için düzenli Açlık ilişkilendirilmiştir bir alt, diyabet düşük oranlarda BMI ve riskini azaltmasıdır koroner arter hastalığı insanlarda bloke arterler için test edilen.

Oruç tutmayla ilgili kapsamlı insan araştırmaları yapılmamasına rağmen AraştırmaGüvenilir Kaynakküçük çalışmalardan kan basıncı , vücut ağırlığı ve geliştirilmiş romatoid artrit semptomları üzerinde bazı olumlu etkiler bulmuştur . Oruç tutmak, yaşlı yetişkinler için bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir, bu nedenle bireyler ara sıra su orucunun yararlı olup olmayacağı konusunda tıbbi tavsiye almalıdır.

ÖNERİLEN: HMR Diyeti Nedir? HMR Diyeti Artıları ve Eksileri

Water Fasting Diyeti: Kim oruç tutmamalı?

Su orucu herkes için güvenli değildir. Oruç tutmaması gereken veya oruç tutmadan önce bir tıp uzmanından tavsiye alması gereken kişiler arasında yaşlı yetişkinler, 18 yaşın altındakiler ve:

 • *yeme bozukluğu olanlar
 • *zayıflar
 • *hamile veya emziren kadınlar
 • *kalp problemleri riski bulunanlar
 • *gelmiş tip 1 diyabet
 • *kontrolsüz migren
 • *kan nakli olanlar
 • *belirli ilaçlar alanlar bir doktora danışmalı mutlaka

İpuçları

Birisi daha önce oruç tutmadıysa, denemek için 1 günlük oruçla başlamayı düşünmeli ve herhangi bir yan etkisi olmadığından emin olmalıdır. 3 günden fazla oruç tutmak, ancak bir tıp uzmanının tavsiyesi alındıktan sonra yapılmalıdır.

Oruç zihinsel ve fiziksel olarak yorucu olabilir, bu nedenle insanlar kendilerini şu şekilde dikkatli bir şekilde hazırlamalıdır:

 • *Enerjisi yüksek yiyeceklerle oruçtan önce yemek yemek
 • dinlenmeye izin verecek bir zaman seçmek, belki de işte değilken bir gün
 • *iyi değilse veya çok yorgunsa oruç tutmaktan kaçınma
 • *zorlu egzersizden kaçınmak
 • *Yavaş yavaş ilerlemeyi düşünerek, belki de öğünlerin boyutunu azaltarak

Oruçta yeterince su içmek ve bunu güne yaymak esastır. Oruçlu iken normalden daha fazla içmek cazip gelebilir, ancak bu zararlı olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

Su orucunu bitirirken, kişi aynı anda çok fazla yememeli, mide ağrısı veya hasta hissetmekten kaçınmak için yavaş yavaş toplanmalıdır.

İLGİLİ: Master Cleanse Diyeti Nedir? (Limonata Diyeti)

Ne bekleyebileceğinizi Bilin

Oruç, vücudu ihtiyacı olan yakıttan mahrum eder, bu nedenle kendinizi yorgun ve düşük enerjili hissetmeyi bekleyin. Yiyecek eksikliği de insanların baş dönmesi, güçsüzlük veya mide bulantısı hissetmesine neden olabilir ve bu semptomlar özellikle kötüyse, bir şeyler yemek önemlidir.

Bol bol dinlenmek, oturmak ve yoğun egzersizden kaçınmak enerjiyi korumaya yardımcı olabilir. Yiyecek eksikliğinden dolayı huzursuz veya yorgun hissetmek normaldir, ancak oruç tutarken birisi yönünü kaybetmiş veya kafası karışmış hissetmeye başlarsa, tıbbi yardım almalıdır.