Vahşi Diyet Nedir?

Vahşi Diyet beslenme planı, Paleo diyetine benzer , ancak daha geniş bir yiyecek yelpazesine ve yeme tarzınızda daha fazla esnekliğe izin verir. Yaratıcı Abel James, Paleolitik atalarımız gibi yemek yemek yerine, büyükanne ve büyükbabanız gibi, işlenmiş yiyecekler yerine gerçek, bütün yiyeceklere odaklanarak yemeniz gerektiğini söylüyor.

James aynı zamanda ” Yağ Yakan Adam ” olarak da bilinir . Açık olmak gerekirse, kendisini sertifikalı, ana akım bir diyet uzmanı olarak tanıtmıyor. Diyetler hakkındaki geleneksel düşünceyi çürütmek için kendi araştırmasını yaptığını söylüyor. James, hangi beslenme planının en fazla kilo kaybını sağlayacağını görmek için farklı diyet uzmanlarını birbirleriyle rekabete sokan bir realite TV programı olan “My Diet is Better Than Yours” a katıldı. Son hesaplaşmayı kazanmasa da, James’in programı yarışmacısı Kurt Morgan ile 87 kilo kaybetti.

2016 yılında yayınlanan şov beri James’in kitabı olan ‘ Vahşi Diyet , ‘ Onun podcast ve onun web sitesi özellikle Paleo diyet karşı bir alternatif arayan kişiler arasında son derece popüler hale gelmiştir. Wild Diet PDF, kitabın indirilebilir sürümü çalışmasının yetkili bir kopyasına benzemese de (olduğunu iddia etmese de) en üst sıralarda yer alan bir Google araması haline geldi. Sizin için doğru plan olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için Vahşi Diyette ne yiyebileceğiniz hakkında bilgi edinin.

İLGİLİ: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Vahşi Diyet: Ne yiyebilirsin?

Yabani Diyet, tam tahıllar dışında yerel olarak yetiştirilen, organik, bütün yiyecekleri vurgular. Bu diyeti izleyen insanlar çok fazla et, deniz ürünü ve sebze yiyecekler .

Kitapta James, yenilecek yiyecekleri ve kaçınılması gereken yiyecekleri nasıl seçeceğini açıklıyor. Diyet reklamları, sosis veya yoğun krema gibi yağlı, hoşgörülü yiyecekler yiyebileceğiniz gerçeğini desteklemektedir. Ancak bu yiyeceklerin çoğu plana göre “tamamlayıcı gıdalardır”. James , hedef kilonuza ulaşana kadar haftada iki porsiyondan fazla ek besin yememenizi tavsiye ediyor .

Vahşi Diyet Nedir
Vahşi Diyet Nedir

Ne bilmek istiyorsun

James, her öğünün nasıl yapılandırılacağı ve günlük yiyecek alımınızın nasıl zamanlanacağı konusunda rehberlik etse de, beslenme planınızın günlük hedeflere değil haftalık hedeflere ulaşmak için organize edilmesi gerektiğini söylüyor. Bunun daha fazla esneklik sağladığını ve programı takip etmeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

Örneğin, pazartesi günü yeterince sebze yiyemiyorsanız, salı veya çarşamba günü daha fazla sebze yiyin, böylece haftanın sonunda yiyecek alımınızın yaklaşık% 65’i besin açısından zengin, düşük nişastalı sebzeler olur.

Plan dahilinde dışarıda yemek yemeye izin verilir ve arkadaşlarla yemek yemeye teşvik edilir. Alkol (tercihen kırmızı şarap ) ölçülü olarak uygundur (günde iki veya daha az içecek). James ayrıca “acil çikolata durumları” için yüksek kaliteli bitter çikolata taşımanızı tavsiye ediyor .

İLGİLİ: South Beach Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Vahşi Beslenme planına bir egzersiz programı eşlik eder. Antrenman planı sadece haftada bir 7 dakikalık, yüksek yoğunluklu antrenman seansı içerir. Ancak herkesin yüksek yoğunluklu aralıkları tamamlayacak kadar formda veya sağlıklı olmadığını unutmayın . Mevcut egzersiz kılavuzları , kilo yönetimi ve genel sağlık için 150 dakika veya daha fazla orta düzeyde aktivite içeren bir aktivite programı önermektedir.

Ne yemeli

  • Nişastalı olmayan sebzeler
  • Meyveler (ölçülü)
  • Et ve deniz ürünleri
  • Sağlıklı yağlar
  • Bitki bazlı yağlar
Ne Yememeli

  • Tam tahıllar
  • İşlenmiş gıdalar
  • Eklenen şeker
  • Nişastalı sebzeler (baklagiller dahil)
  • Süt ürünleri (fazla)

Meyve ve sebzeler

Yabani Diyette izin verilen yiyecekler çoğunlukla nişastalı olmayan sebzeleri, özellikle renkli olanları (tercihen organik) içerir. Hardal yeşili, pancar yeşili, ıspanak , pazı ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri düşünün ; ve lif bakımından zengin, parlak renkli havuç, balkabağı, jicama, enginar , biber ve patlıcan.

Patates ve tatlı patates gibi nişastalı sebzelerden genellikle kaçınılmalıdır ve meyveler günde en fazla iki porsiyonla sınırlandırılmalıdır.

Vahşi Diyet Ne yiyebilirsin
Vahşi Diyet Ne yiyebilirsin

Protein

Yabani diyet et üzerinde ağırdır: Otla beslenen, otlatılan, organik, yabani veya bizon , geyik, manda, dana eti, geyik eti, tavuk veya sığır eti gibi yerel olarak yetiştirilen etler . Ayrıca karides , morina balığı, somon , levrek, istiridye, yengeç veya ton balığı dahil olmak üzere bol miktarda doğadan yakalanmış yerel balık veya kabuklu deniz ürünleri içerir . Yumurtalara (tavuk, ördek veya bıldırcın) izin verilir, ancak insancıl bir ortamda yetiştirilen kuşlardan gelmelidir.

Sağlıklı yağlar

Bu yağlar kabuklu yemişler ve tohumlar gibi kaynaklardan gelmelidir; avokado yağı, hindistancevizi yağı , zeytinyağı veya ceviz yağı gibi işlenmemiş, soğuk preslenmiş bitki bazlı yağlar ; ve tereyağı veya saf yağ gibi organik, merada yetiştirilen hayvansal yağlar .

İLGİLİ: Atkins Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Karbonhidratlar

Vahşi Diyette karbonhidratlarınız meyve ve sebzelerden gelir. Tahıllara, hatta tam tahıllara izin verilmez (bu nedenle ekmek, makarna veya pirinç yasaktır). İşlenmiş ve / veya şeker eklenmiş yiyecekler de – patates cipsi, unlu mamuller, şekerli içecekler vb.

Süt Ürünleri

Tam yağlı süt ve otla beslenen hayvan sütünden yapılan ürünlere ağırlık verilerek, süt ürünlerine ölçülü olarak (günde yaklaşık iki porsiyon) izin verilir . James ayrıca fermente süt ürünleri (yoğurt ve kefir gibi) ve badem sütü , hindistancevizi sütü ve kaju sütü gibi süt ürünleri ikame maddelerini önermektedir .