Zombi konulu olan Güney Kore filmi Train to Busan, yani Türkçesi ile Busan Treni tüm dünyada epeyce izlenmiş ve beğenilmiştir. 2016 yılında yayınlanan bu filmde hayatta kalma dersi, fedakarlık, sevgi, kibir, bencillik ve baba-kız ilişkileri üzerinde durulmuştur. Oyuncuların, karakterlerin duygularını çok iyi oynayarak izleyenlere geçirmesi ile de film insanların üzerinde etkiye sahip olmaktadır.

Train to Busan: Kore İşi Zombi Ekspresi - KahramangillerKahramangiller

Train to Busan Konusu

 Seok Woo annesi ve 10 yaşındaki kızı ile yaşayan karısından boşanmış bir adamdır. İşkolik ve bencil bir baba olan Seok Woo kızına zaman ayırmamakta ve onu hep yalnız bırakmaktadır. Tek yaptığı şey gecelere kadar işte çalışmaktadır. Kızı Soo An ile o kadar ilgili değildir ki yeni doğum gününde geçen seneki hediyenin aynısını almıştır. Busan’da yaşayan annesini özleyen ve görmek isteyen Soo An babasına ısrar ederek oraya gitmek ister. Başta Seok Woo istemese de kızının ısrarı ile gitmeye karar verir. Yola koyulan Seok Woo ve Soo An yolda araba ile tren istasyonuna giderken bir yerin yandığını görürler fakat umursamazlar. Trene zamanında yetişen baba-kız trenin kalkmasını beklerler.

 

Trenin kapısının tam kapanacağı sırada garip bir adam içeri girer ve kendini tuvalete kapatır. Seok Woo ve kızı normal bir şekilde yolculuklarına devam ederken Soo An tuvalete gider. İlk gittiği tuvalette bir hamile kadın olduğunu ve kapıda da kocası olduğunu görür. Kocası, karısının rahatsız olmaması için Soo An’ı diğer tuvalete gönderir. Diğer tuvalete giden Soo An kapının açılmaması sonucu oradan ayrılır. O an bir hostes gelir ve kapıyı açmasını ister. Adam kapıyı hasta bir şekilde açar. Bir anda garip davranışlar sergiler ve hostesin üstüne saldırır. O sese uyanan Seok Woo direk kızının yanına gider. O sırada adam insanların üstüne saldırmaya başlar. Kızının yanına alan Seok Woo koşarak oradan uzaklaşmaya çalışır.

 

Garip davranışlar sergileyen adam artık zombi olmuştur ve ısırdıkları insanları kendisi gibi zombi yapmaktadır. Ülkede de artık olağan üstü hal ilan edilmiştir ve insanların evden çıkmamaları söylenmiştir. Trendeki insanlar haberleri aldıktan sonra aileleri ve sevdikleri ile iletişim kurmaya çalışmışlardır. Bu olaylardan sonra trendeki insanlar ne yapacaklarını düşünürken birbirlerine destek olmaya çalışmışlardır. Zaman geçtikçe daha da korkan insanlar buradan nasıl çıkacağını ve kurtulacaklarını düşünmeye başlamışlardır. Bu insanlar arasında iyi ve birbirine destek olan insanların dışında bencil ve kötü kişiler de bulunmaktadır. Zombilerle savaşmanın dışında bu insanlar arasında da tartışmalar başlamıştır.

 

Train to Busan Karakterleri

Farklı karakterleri ve özellikleri olan bu filmdeki karakterler izleyenlere farklı duygular hissettirmektedir. İnsanların birbirleri ile çatışmasını anlatarak izleyenlere mesaj vermek istenmektedir.

Train to Busan (2016) | MUBI

Train to Busan « NRK Filmpolitiet - alt om film, spill og tv-serier

Seok Woo

Annesi ve kızı ile yaşayan işkolik bir babadır. Kızı ile çok fazla ilgilenememektedir. Karısı ile boşanmıştır. Kızının annesine gitmek istemesi sonucu Busan trenine binmiştir ve zombilere karşı kızını korumak için elinden geleni yapmaktadır.

Train to Busan–Questioning Humanity – jacqueline lucca

 

Soo An

Seok Woo’nun kızıdır. Annesini görmek için babasına ısrar eder ve onu Busan’a götürmesini ister. Akıllı bir kızdır. Babasının ilgisiz hali onu üzmektedir.

Train To Busan (2016): Fantasia Festival Review – That Moment In

Sang Hwa

Başlarda sadece hamile karısını düşünse de daha sonradan diğer insanları da düşünmeye başlamıştır. Seok Woo ve Soo An’ı birçok defa zombilerden kurtarmıştır. Karısına oldukça düşkündür.

sang-hwa | Explore Tumblr Posts and Blogs | Tumgir

 

Sung Gyeong

Sang Hwa’nın hamile karısıdır. Sevecen ve iyi kalpli biridir. Kocası gibi Soo An’ı her zaman yanında olup onu korumuştur. İnsanlara yardım ederek onları korumaya çalışmıştır.

Train To Busan (2016) – Red Lotus Cinema

 

Trenin Kaptanı

Sadece kendini düşünen ve arkada kalan insanları umursamayan bir kaptandır. İnsanlar zombilerden kaçarken onları beklemeden treni sürmeyi düşünmüştür.

Train to Busan (2016)