Ters Niyetlenme Nedir?

Ters niyetlenme; Birçok kişinin korku ve kaygıları vardır.Psikolog ve psikiyatrların korku problemlerini aşmadaki izledikleri önemli yöntem ise ters niyetlenme yani ters psikoloji kuralıdır.

Kişi herhangi bir nesneye,olaya veya duruma karşı aşırı bir korku besliyor ise,bunu yenmenin tek yolu üstüne gitme ve maruz kalma yoludur.

Ters Niyetlenme :

(Ters psikoloji); Birden fazla kişi tarafından paradoks müdahale ters psikoloji ile adlandırılır. Paradoks müdahaleler uygulanırken uzmanlar tarafından,onları rahatsız eden nesne,olay ve duruma karşı yakındıkları bulguları yerine getirmelerini söylerler.

Paradoks Müdahalelere örnekler;

Psikoterapist; Panik atak sıkıntısı yaşayan bireylere uygulanan terapide,korkularının olmasının doğal olduğunu ancak belli bir zaman aralığında yapılması gerektiği öğretilir. Korkun fakat saat 5 ten 6 ya kadar korkun ve korkmayı o saatten sonra mutlaka zihninizde bırakın.

Psikoterapist Danışanına; Ölüm korkusu yaşayan danışana; Öldüğünüzü farz edin ve boylu boyunca cansız bedeninizi izlediğinizi düşünün,insanlar etrafınıda toplanıyor diyerek o anı yaşatarak aslında ters bir niyetlenme içine sokuyor.

Psikoterapist; Dişçi  korkusu olan danışanına; Dişçiden sanki korkmuyormuş gibi yapabilir misiniz. Diyelim şuanda dişçi desiniz ve sıra bekliyorsunuz ve çok rahatsınız,yürüyüşünüz nasıl olurdu gösterir misiniz.? vb. örnekler ile kişilerin korkularını onlara ters psikoloji yaparak anlatma,idrak ettirme ve hayalde ve zihinde yeniden programlama yapmasıdır.

Uygulama neden İşe Yarar?

Birçok şeyleri yapmamızın her zaman bir sebebi vardır. Ağlamamızın, gülmemizin, isyan etme,küsme,darılma vb. davranışlar sergileyen bireylerin,yaptıkları davranışlarının farkına varmalarında yardımcı olur.

Uzmanlar,korkuları ve kaygıları olan insanlara bu bulgularının zamanla değişebileceğini ve sadece zihinden kaynaklanan bir algı bozulmasına bağlı olduğunu anlatır,vurgular ve detaylı bir şekilde açıklar.

Vücutta Yeterli Potasyum Olmadığını Gösteren Belirtiler

Her bireye uygulanması aslında pozitif sonuç doğurmaz. Bazen direk maruz bırakılma ve ters niyetlenme yapıldığında,ters tepecek noktalara varılma olasılığı yüksektir. Danışan ve terapist ilişkisi güven içerisinde olması gerekir. Bu müdahalenin içerisinde birden kendini bulması pekte hoşuna gitmeyebilir.

Algı bozulması ile kendini gösteren bu şiddetli korku durumları elbette zamanla zihni ve beyni telkin ve ikna yolu ile algıyı eski inandığı kalıplara getirmek mümkündür. Kişinin tamamen gayreti ve çabasına bağlı bir durumdur.

Exit mobile version