Marmara Bölgesi’nin değerli şehirlerinden en önemlisi olan Çanakkale doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile en çok ziyaret edilen şehirlerimizden biridir. Türk tarihi için oldukça önemli bir yeri olan Çanakkale, içerisinde bulundurduğu müze, şehitlik ve anıtları ile dolu bir şehirdir. Doğa ile iç içe olan Çanakkale’de gün boyu gezip farklı yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale nerede, hangi bölgede, nasıl gidilir? Çanakkale ilçeleri neler?  Çanakkale'de gezilecek yerler

Çanakkale sahilleri 45 gün sonra yeniden açıldı - Çanakkale Haberleri

Çanakkale Şehitliği

Tüm dünyanın seyrini değiştiren 1. Dünya Savaşı’nda yapılan ve Türkiye için inanılmaz bir öneme sahip Çanakkale Savaşı’nda şehit olan Türk askerler için yapılmış bir anıttır. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan bu şehitlik Morto Koyu önünde bulunan Hisarlık Tepe üzerinde bulunmaktadır. 41 metre yüksekliğindeki devasa anıtın yapımına 1954 yılında başlanmıştır. Bütçe yetersizliğinden dolayı sık sık yapımı durdurulan yapıt tam olarak 1958 yılında tamamlanmıştır. Uzaktan bakıldı zaman “M” şekli ile Mehmetçiği hatırlatmaktadır. Abide’nin tavanında mozaikten yapılmış Türk bayrağı bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiirin bir dörtlüğü yazan bir lahit taşı yer almaktadır. Bunların dışında abidenin 4 ayağında 8 tane kabartma bulunmaktadır. Denize bakan 2 ayakta 4 tane deniz savaşlarını anlatan, karaya bakan diğer 2 ayağında ise 4 tane kara savaşlarını anlatan yazılar bulunmaktadır. Ziyaretçiler buraya geldiğinde okudukları bu yazılar ile savaşlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şehitler Abidesi’nin dışında bu şehitlikte ziyaretçileri duygulandıracak ve eski zamanlara götürecek Türk Bahçesi, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan Çanakkale Şehitliği’ne giriş ücreti alınmamaktadır.

Günübirlik Çanakkale Şehitlik Gelibolu Turu - TatilBudur.com

ÇANAKKALE ŞEHİTLİK TURU - tatilarenasi.com

Çanakkale Şehitliği | Tatildukkani.com | Tatildukkani.com

Assos Antik Kenti

Tarihi 6. Yüzyıla kadar uzanan Assos Kenti sönmüş bir volkanik tepenin üzerinde andezit kayalıklarının arasında kurulmuştur. 236 metre yüksekliğinde yer alan Assos kenti zor işlenen fakat epeyce dayanıklı olan andezitten yapılmıştır. Lidya, Pergamon, Roma ve Perslerin otoritesine girerek en zengin çağına girerek bölgenin en büyük liman kenti olarak bilinmekteydi. Ziyaretçileri tarihi yapıları ile kendine çeken Assos kentinde gezilecek birkaç yer bulunmaktadır. Bunlar surlar, nekrapol, Athena Tapınağı ve Amfi Tiyatrosudur.

Assos Antik Kenti Çanakkale İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve  Özellikleri - Tatil Seyahat Haberleri

Assos Antik Kenti

Surlar, kentin çevresine sarılı 20 metre yüksekliğinde ve 3200 metre uzunluğundaki M.Ö 4. Yüzyılda yapılmıştır. Surlardan içeriye giriş için doğu ve batı kapısı olmak üzere 2 kapı bulunmaktadır. Bu kapıların önlerinde nekrapol denilen mezarlık olarak kullanılan alanlar bulunmaktadır.

Nekrapol, 9. Yüzyıldan beri mezarlık olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bulunan en eski gömülerde insanların öldükten sonra yakılarak küllerinin küplere konularak gömüldüğü öğrenilmiştir. Fakat daha sonraki yıllarda insanların anne karnında olduğu şekli ile konularak gömüldüğü fark edilmiştir.

Assos Antik Kenti |

Assos Antik Kenti | Bir Rehberin Gözüyle Assos

 

Athena Tapınağı ise Assos kentinin en yüksek yerinde bulunmaktadır. O zamanlarda yapılan ilk ve tek Eski Yunan mimari tapınağıdır. Görkemli havası ile ziyaretçileri büyüleyen tapınak Zeus’un kızı Athena adına yaptırılmıştır.

Assos Antik Kenti |

 

Amfi Tiyatrosu, doğal bir taş oyuğa yapılmış olan 2500 kişilik dev tiyatro ilerleyen yıllarda taş ocağı olarak kullanılmıştır. Harap olmuş olarak görünen tiyatronun bir deprem sonucu yıkıldığı bilinmektedir.

Assos Antik Tiyatro | Küçükkuyu Tanıtım Sitesi

 

Truva Antik Kenti

M.Ö 3000 yılında kadar dayanan Truva Antik Kenti, İlyada Destanı’nda anlatılan Troya Savaşı’nın yapıldığı yerdir. Dünyanın en ünlü arkeolojik alanı olan Truva Kenti UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde bulunmaktadır. Kaz Dağları’nın yakınlarında bulunan Truva Antik Kenti’nde 1871’den beri kazı çalışmaları yapılmaktadır. Çok fazla arkeolojik çalışma yapılan bu yer sürekli yenilenerek inşa edilmiştir. Buranın diğer bir özelliği ise tarihte ilk defa düzenlenmiş olan güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmıştır. 8.30’da ziyarete açılan bu kente giriş ücreti 50 TL’dir. Müzekart’ı olanlar için ise ücretsiz bir şekilde giriş yapılabilmektedir.

Truva Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri / Çanakkale |  Gezilmesi Gereken Yerler

Truva Antik Kenti - Assos Rehberi

Dosya:Amphitheatre of Troy.jpg - Vikipedi

Bozcaada Sulu Bahçe Koyu

Bozcaada’nın ünlü plajlarının arasında yer alan Sulu Bahçe Koyu, bölgede bulunan diğer alanlardan daha sakin bir yer olmaktadır. Çanakkale’de bulunan en ünlü plajlardan olan Ayazma Plajı’na 300 metre mesafede bulunan koy, yaz için gelenler ve doğa severler tarafından oldukça sık ziyaret edilen bir koydur. Bölgede son 5 yıl boyunca şezlong ve tesis bulunmamaklar birlikte daha sonradan şezlong ve tesis kiralamaları yapılmaya başlanmıştır. Sakin bir yer olan bu koyda kalınacak bir tesis olmadığı için sadece gelip görünerek kalınmadan ayrılan bir yerdir. Kamp da kurabileceğiniz bu bölgede bulunduktan sonra Ayazma Plajı’na giderek eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Bozcaada Sulubahçe Koyu | Çanakkale

Bozcaada Plajları – Denize Girilebilecek En Uygun Yerler

Yaz Tatili ve Bozcaada Koylar, Plajlar ve Görülmesi Gereken Yerler

Mıhlı Şelalesi

Kaz Dağlarının yeşillikleri ile iç içe olan Mıhlı Şelalesi dere ve şelale olarak anılmaktadır. Yazın en fazla ziyaretçi seviyesine ulaşan şelaleye sıcak aylarda gelindiğinde ferahlayacağınız ve nefes alabileceğiniz bir yer olmaktadır. Serinlemek için içine girip yüzebileceğiniz bu derede gelip aileniz ile piknik yapabilirsiniz. Görünüşü ile cennet görünüşü ile ziyaretçilerin gelip tekrar ziyaret ettiği bir şelaledir.

 

Kazdağları Şelaleler Turu - Edremit ve Akçay Çıkışlı | Kazdağları Tur

Mıhlı Şelalesi: Hayatı akışına bırakmak için ideal bir nokta

MIHLI ŞELALESİ Çanakkale/ Küçükkuyu