Bir erkeğin ilk Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası cinsel ilişki yoluyla baba olma yeteneğini sürdürmesi neredeyse imkansızdır.

Prostatektomi sırasında hem prostat hem de yakındaki seminal veziküller çıkarılır. Seminal veziküller ve prostat, spermi üretra boyunca aşağıya ve boşalma sırasında penisten dışarı taşıyan meni sağlar. Ameliyattan sonra meni kaybı boşalmayı imkansız kılar, böylece sperm vücuttan fiziksel olarak çıkamaz.

Radyasyon tedavisi neredeyse her zaman doğurganlığı bozar. Yayılan prostat hücreleri ve seminal veziküller, spermi iyi taşıyamayan meni üretme eğilimindedir. Sperm de zarar görebilir, ancak bu daha doğru doz planlamasıyla çok daha seyrek görülür.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrası Doğurganlık

Prostat kanseri tedavisi sonrası çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için doğurganlık için en iyi şans sperm bankasıdır. Sperm içeren meni sıvı nitrojende dondurulur. Çözüldükten sonra spermin% 50’ye kadarı yenilenir ve suni tohumlama için kullanılabilir.

Doğrudan testislerden sperm elde etmek başka bir seçenek olabilir. Testis dokusundan sperm alındıktan sonra tek bir mikroskobik sperm tek bir mikroskobik yumurtaya enjekte edilir. Bir embriyo oluşursa kadının rahim duvarına yerleştirilir ve büyümesine izin verilir.

İki işlemin birleşiminden oluşan – sperm ekstraksiyonu ve ardından spermin yumurtaya enjekte edilmesi – için başarı oranları% 50’den azdır.