91 Days

91 Days, 1919-1933 yılları arasında Lawless şehrinde geçmektedir. Lawless şehri içki yasağının olduğu farklı bir şehir olmaktadır. Testa Lagusa bu şehirdeki ileri gelen mafya üyelerinden biridir.  Bir gün evinde otururken Vincent Vannetti yanına gelir. Don’un mafya liderinin öldüğünü söyler. Aslında onu kendisi öldürmüştür. Testa Lagusa’yı da öldürmeyi düşünmektedir. İsteğini çok çabuk gerçekleştirir ve onu öldürür. Hatta onu öldürmekle kalmaz tüm Lagusa ailesini öldürür. Vincent Vannetti’nin dehşetinden sadece ailenin en küçük çocuğu Angelo Lagusa kaçabilir. Vincent Vannetti’nin kendisini de öldürmesini istemediği için başka bir şehre kaçar. 7 yılın ardından gizemli bir mektup eline ulaşır. Bu mektubun içinde Testa Lagusa’yı öldürenlerin isimleri ve şu anda neler yapmakta oldukları yazılıdır. Bu yazanları okuyan Angelo intikam almak için Lawless’e dönmeye kara verir. Dönmeden önce adını Avilio Bruno yapar. Döner dönmez şehirdeki tek arkadaşını bulur ve yanına gider. Arkadaşı içkinin yasak olduğu bu şehirde çok iyi bir içti üretmeyi başarmıştır. Angelo bir plan yapar ve içki bahanesi ile mafyaya sızmayı amaçlar. Böylece ailesini öldüren bu insanlardan intikamını alabilecektir.

Psycho Pass

Bu animede Psycho Pass adında bilgisayarlara bağlı olan cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar suçlu potansiyeli olan kişilerin ne derecede suçlu olduğunu ve işledikleri suçların derecesini göstermektedir. Bu cihazlara bağlı da “Dominators” adında sadece özel polislerin kullanabildiği silahlar bulunmaktadır. Bu silahlar herkese etki etmemektedir. Yani bu silahlar ile herkesi vuramaz polisler. Bu silahlar cihaza bağlı olduğu için suç işleme potansiyeli olan kişiler tespit edilerek onlara ateş edilebilmektedir. Bu özel silahların 2 kullanım şekli vardır. Eğer ateş edilen kişinin suç işleme potansiyeli çok fazla değilse silah kişiyi felç bırakmaktadır. Fakat karşıdaki kişinin suç işleme potansiyeli yüksek ise o kişiyi öldürmektedir. Animenin ana karakteri Akane Tsunemori ismindeki bir kızdır. Bu kız çok zeki ve yeteneklidir. Güvenlik okulunu birinci olarak bitirmiştir. İstediği güvenlik yerinde çalışabilme hakkında sahiptir fakat o polisliği seçmiştir. Bu animede de polislerin hayatları ve suçluları yakalamaları çok etkili bir şekilde işlenmiştir.

Neon Genesis Evangelion

Bu animede Evangelion isimli robotların kötülüklere karşı savaşı anlatılır. NERV isimli bir grup, çocukların kullandığı Evangelion isimli robotları adı Angel olan varlıkların üstüne salmaktadır. Ana karakterimiz ise NERV’ün lideri olan Gendo Ikari’nin oğlunu Shinji Ikari’yi anlatmaktadır. 2000 yılında meydana gelen “Second Impact” adındaki patlamada dünyanın yarısı yok olmuştur. Bu patlama tsunamilere sebep olmuştur ve tüm dünyanın seyrini değiştirmiştir. Dünyada büyük bir iklim değişikliği olmuştur. Bu olay sonucu Gehirn adında bir grup oluşmuştur ve Seele grubu ile birlik olup bilimsel yolda ilerleme kaydetmeye çalışmışlardır. Her şey yolunda giderken Angel denilen varlıklar ortaya çıkmıştır ve insanlara büyük bir tehdit oluşturmaya başlamışlardır.

 

 

Kuroshitsuji

Victoria dönemlerinde geçen bu animede İngiltere’nin en asil ve önde gelen ailelerinden olan Phantomhive, çıkan yangın sonucu hayatlarını kaybederler. Yangından sadece bu ailenin tek oğlu olan 12 yaşında Ciel canlı çıkabilmiştir. Ortadan kaybolan Ciel, 2 yıl sonra Sebastian Michaelis isimli çok zeki, her şey hakkında bilgi sahibi olan ve yetenekli bir hizmetkar ile geri döner. Döner dönmez tüm mal varlığını alır ve işlerin yönetimini kendi eline alır. Bir yandan işleri yönetirken bir yandan da Sebastian ve Kraliçe Victoria ile Londra’daki gizli davaları çözmektedir. Kuroshitsuji animesinin öne çıkan ana konusu ise Sebastian Michaelis’in bir şeytan olmasıdır. Sebastian aslında Ciel’i yangından kurtarmıştır. Ayrıca Ciel’in ailesini katledenlerden intikam alması için ona kendi gücünü vermiştir. Fakat bunun bir geri dönüşü olacaktır. İntikamın sonucunda Ciel’in ruhunu alacaktır.

 

 

 

Exit mobile version