Öğrenci şehri olarak da bilinen Eskişehir, tarihin birçok zamanına ev sahipliği yapmıştır. Tarihi açıdan içerisinde pek çok yapı bulundurmaktadır. Bunun yanında yenilikçi bir şehirdir ve değerlerine sahip çıkmaktadır. Gezilecek birçok yeri olması sonucunda insanlar ziyaret için çok sık bu şehre uğramaktadırlar.

Eskişehir Otelleri - Eskişehir Otel Fiyatları | Otelz.com

1.Odunpazarı Evleri

Anadolu’nun Trük Mimarisi ele alınarak yapılmış evleri, çıkmaz sokakları, ahşap desenli süslemeleri ile UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Bu semt şehrin güneyindeki bir tepenin üstüne kurulmuştur. Odunpazarı evleri iki tip olarak yapılmıştır. İlk tip evlerde girişler sokak tarafında bahçeler ise arkadadır. İkinci tip bahçeler ise bahçeler ön tarafta girişler ise arka taraftadır. Evler 1, 2 ve 3 katlı olarak yapılabilmektedir. Evler genelde sofalı bir ana oda ve etrafında diğer odalar olacak şekilde tasarlanmıştır. Fazla katlı evlerde zemin kat, mutfak ve depo gibi yerler bulunmaktadır. İnsanlar üst katlarda yaşamlarını sürdürmektedirler.

Odunpazarı Evleri - Kültür Portalı - Medya Kütüphanesi

Tarihi Odunpazarı Evleri

2.Sazova Parkı                  

Sazova Parkı, diğer parklara nazaran oldukça görkemli ve farklı bir parktır. Eskişehir’in Disneyland’ı olarak anılmıştır. 2008 yılında ise ziyaretçilere açılmıştır. Resmi adı Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan Sazova, etkileyici şatosu ile pek çok insanı kendine hayran bırakmıştır. Şatonun dışında müzeler, oyun alanları ve hayvanat bahçeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’deki en güzel ve en büyük parklardan biridir.   İçerisinde Nuh’un gemisi, parkın çevresinde ilerleyen buharlı çocuk treni, çocuk oyun alanları, bilim ve deney müzesi, konser alanları, amfi tiyatrosu ve hayvanat bahçesi vardır. Her gün açık olan bu parka 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Giriş ücretsizdir fakat parkın içerisindeki bölümler ücretlidir.

Masal Şatosu             Tam: 6 TL           Çocuk: 5 TL

Hayvanat Bahçesi      Tam: 14 TL        Çocuk: 8 TL

Eti Sualtı Dünyası       Tam: 14 TL        Çocuk: 8 TL

Esminyatürk                Tam: 5 TL          Çocuk: 3 TL

Bilim Deney Merkezi  Tam: 10 TL       Çocuk: 5 TL

Korsan Gemisi              Tam: 6 TL         Çocuk: 4 TL

Gezi Treni                      Tam: Ücretsiz Çocuk: Ücretsiz

Otopark                          Tam: 6 TL

Sazova Parkı (Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) | Gezip Gördüm

Eskişehir'in Disneyland'ı: Sazova Parkı

Sazova Parkı Gezi Rehberi | Nerede, Giriş Ücretleri ve Detaylar

3.Yazılıkaya Antik Kenti

Tunç çağından beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen Yazılıkaya, volkanik bir dağın üzerine kurulmuştur. Buradaki kaya kabartmaları buranın eski bir Hitit ikametgahı olduğu kanıtlanmıştır. Yazılıkaya, Friglerin en önemli dini merkezi olarak bilinmektedir. O zamanlar güçlü bir devlet olan ve Kral Midas ile uygarlıklarının ve sanatın zirvesine ulaşmıştır.

Yazılıkaya Antik Kenti Tanıtımı, Midas Anıtı tarihi, turistik yerleri,  nerede ve nasıl gidilir?

MİDAS ANITI | Kültür Portalı

Midas Antik Kenti (Yazılıkaya) | Haber Kaos

4.Anadolu Üniversite Havacılık Parkı

Havacılık Müzesi 1998 yılında uçakları sergilenmek için ziyarete açılmıştır. Burada çeşitli şekillerde ve modellerde sivil ve savaş uçakları sergilenmektedir. Müzenin kapalı alanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları bulunmaktadır. Bu müzenin yapılış amacı ziyaretçilerine havacılık sevgisini aşılamak, havacılıkla ilgili alanlarda bilgi aktarmak ve havacılığın gelişimine destek olmak içindir.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı - YouTube

Eskişehir'e havacılık parkı

3. Porsuk Çayı

Sakarya Irmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’e gelen ziyaretçilerin uğramadan şehri terk etmediği bir yerdir. Kaynağını Kütahya il sınırından almaktadır. Çayın en önemli bölgesi ise şehirden geçen ve ziyaretçilerde Venedik’te bulundukları hissini bulunduran Köprübaşı veya diğer adı ile Adalar’dır. Çayın etrafında pek çok kafe ve restoranlar inşa edilmiştir. Böylece buralar girildiği zaman manzaranın tadını çıkararak yemek yenebilmektedir. Her gün yapılan bot seferleri hafta içi 13.00-19.00 saatleri arası, hafta sonları ise 13.00-20.00 saatleri arası yapılmaktadır. Bu bot turları 1,5 TL’dir. Özel olarak 10.00-13.00 saatleri yapılan özel gezilere 3 TL vererek katılabilirsiniz. Bunların dışında Porsuk çayında Gondola da binebilirsiniz. Tur başı 15 TL olup 4 kişi beraber binilebilmektedir.

ESKİŞEHİR'DE GEZİLECEK YERLER | Biz Evde Yokuz

Porsuk Çayı

Eskişehir'de Sevgiliyle Gidilecek Yerler [EN İYİ 21 Yer] - KuponAll.com