Serinin ilk filmi olan The Fellowship of the Ring yani Türkçesi ile Yüzük Kardeşliği tüm dünyaca bilinen ve sevilerek izlenen bir filmdir. Epeyce değişik bir konusu olan bu filmde farklı ve olağanüstü karakterler bulunmaktadır. İzleyenlerin tekrar dönüp izlediği bu film akıllara kazınmıştır.

The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring': Review | Reviews | Screen

 

Lord of the Ring (The Fallowship of the Ring) Konusu

 Dizinin asıl konusu bir yüzük etrafında dönmektedir. Sauron olarak da bilinen Annatar, Elfler ile iyi anlaştığı 300 yıl boyunca onlara demircilik bilgisini öğretmiştir. Bir süre sonra Elfler bu bilgiyi kullanarak Celebrimbor liderliğinde 3 tane olacak şekilde Güç Yüzüklerini yapmışlardır. Bu yüzükler ile de Orta Dünya’da büyük işler yapmaya başlamışlardır. Bunu öğrenen Sauron, Mardor bölgesinde bulunan Hüküm Dağı’nda bu 3 yüzüğe hükmedecek Tek Yüzük denilen bir yüzük yapmıştır. Bu yüzüğü parmağına taktığında diğer yüzükleri anlayarak o yüzükleri takan kişilere hükmedebilmektedir.

 

Sauron’un bu gücü kötüye kullanacağını anlayan Elfler, bunu anlayarak yüzükleri kullanmayı bırakma kararı aldılar. Celebrimbor bu üç yüzüğü Sauron’dan saklamalarını ve kesinlikle Sauron’un ona ulaşmaması gerektiğini söyleyerek saklatmıştır. Bunun sonucunca insanalar ve Elfler, Sauron ile büyük bir savaşa girmişlerdir. Oldukça çekişmeli geçen bu savaşı insan kral Sauron’un yüzüklü olan parmağını keserek kazanmışlardır. Kral yüzüğü yok etmek yerine kendi kullanarak yüzüğün büyüsüne maruz kalır. Daha sonra yüzük kraldan ayrılarak gerçek sahibine dönmek için yola koyulmuştur.

LOTR The Fellowship of the Ring - Farewell Dear Bilbo - YouTube

 

Yüzük son yol olarak bir Hobbit’in eline geçmiştir. Bir sürü Hobbit’in bir arada mutluluk ve huzurla yaşadığı bir köyde yaşayan Bilbo bir rastlantı sonucu bu yüzüğü bulmuştur. Bilbo, yüzüğün gücünü tam olarak anlamasa da onun uzun süre yaşamasına sebep olmuştur. Gandalf isimli bir büyücü ise yüzükler hakkında bilgi sahibi olduğundan Bilbo’dan yüzüğü bırakmasını istemiştir. Yüzük ile güçlü bir bağı olan Bilbo her ne kadar onu bırakmakta zorlansa da Gandalf’a yüzüğü vererek bulunduğu köyden ayrılmıştır.

 

Gandalf, Bilbo’nun soyundan olan bir akıllı ve iyi kalpli bir Frodo’ya güvendiği için yüzüğü ona vermiştir. Frodo’ya ve arkadaşlarına bu yüzüğü söylediği yere götürmelerini istemiştir. Kendisi de büyücü arkadaşı Saruman’dan yardım istemek için yanına gidecektir. Daha sonra söylediği yerde çocuklarla buluşacağını planlamıştır. Fakat işler planlandığı gibi gitmemiştir. Saruman, Sauron’un tarafına geçmiştir ve Gandalf’ın da geçmesini istemiştir. Gandalf bu teklifi kabul etmeyince onu esir tutmuştur.

Aragorn ve Medhi Kral Hakkında | loveinartsz

Gandalf’ın söylediği yere gelen Frado ve arkadaşları bir süre beklemişler ve Gandalf’ı bulamamışlardır. Bir süre daha orada oyalanan çocuklar kimliklerini açık ederek yakalanmışlardır. Son anda Aragorn gelerek onları kurtarmıştır. Aragorn Gandalf’ın arkadaşıdır. Aragorn çocuklara yol göstermek için onlarla yola koyulur fakat o sırada yüzüğü arayan kötü taraf onları bulur. Frago ölümcül bir darbe alır. Onu nasıl iyileştireceklerini düşünürlerken Elf olan bir kadın gelir ve onları Elfler’in yaşadığı yere götürür. Güzel bir tedavi ile iyileşen Frado karşısında Gandalf’ı görürü. Gandalf, Saruman’dan kurtulmuştur.

 

Elfler’in yerinde bir konsey oluşturularak bu yüzüğü ne yapacaklarını kararlaştırmaya çalışmışlardır. Yüzüğün yok olmasının tek bir yolu vardır. O da Mardor’da yapıldığı ateşin içine atılmaktır. Bunu ise iradesine sahip çıkabilecek biri götürüp yapmalıdır. Son kara da bu işi Frado’nun yapmasıdır. Konsey sonunda 8 kişi toplanmıştır ve Frado’ya eşlik edeceklerdir. Bu yolculukta onları zor anlar beklese de birbirlerine destek olarak Mardor’a gitmeye çalışacaklardır.

 

Lord of the Ring 1: The Fallowship of the Ring Karakterleri

Farklı ırklardan oluşan bir grup canlıların ve onlarla savaşan kötü yaratığın anlatıldığı bu filmde karakterlerin kişilikleri ve aralarındaki çatışma izleyenlerin filmi izlerken zevk almasını sağlamaktadır.

Yüzüklerin Efendisi ekibinden 20. yıldönümüne özel rap videosu | Independent Türkçe

Frodo Baggins

Shire Hobbit’i olan Frodo yüzük taşıyıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi kalpli, düşünceli ve irade sahibi bir Hobbit’tir. Bu iradesi sayesinde yüzüğün gücünü elde etme gibi hislerini bastırıp tüm ırklar için barışçıl bir dünya yaratmak istemektedir. Yüzük Kardeşliği’nin ana üyesidir.

Frodo Bolsón presume del gran final de El Hobbit 3

 

Gandalf

Gandalf, her zaman iyiyi gözeten güçlü bir büyücüdür. Frodo’nun yanında kalarak onu korumuştur. Yüzük Kardeşliği adı altında bir grubu toplamıştır ve onları yüzüğü yok etmeleri için görevlendirmiştir. Yakın arkadaşı olarak gördüğü Saruman tarafından ihanete uğramıştır. Saruman kötülerin tarafına geçmiştir ve Gandalf’ı da kendi tarafına çekmek istemiştir. Fakat Gandalf dünyada iyiliği ve adaleti gözettiği için kabul etmemiştir ve bir süre Saruman tarafından tutsak tutulmuştur.

The Lord of the Rings The Crown Series Gandalf 1/6 Scale Figure

 

Aragorn

Korucuyucu ve savaşçı olan Aragorn Isildur’un varisidir. Gandalf’ın yakın arkadaşıdır. Gandalf’ın istemesi sebebiyle Aragorn ve Kolcular denen bir grup Hobbitler’in yaşadığı Shire’ı korumaya başladılar. Bu sebeple de Shire’daki Hobbitler ona Yolgezer olarak anmaktaydılar. Yüzük Kardeşliği’nden biridir. Frodo ve arkadaşlarına büyük yardımı sokunmuş ve onları her zaman korumuştur.

LORD OF THE RINGS TV Series Will Follow Young Aragorn (Report) - Nerdist

 

Legolas

Elf Kralı Thranduli’nin oğludur. Haberci ve usta bir okçu olan Legolas, Yüzük Kardeşlerinin diğer bir üyesidir. Keskin görme yetisi, hassas kulakları ve iyi ok kullanmasının birleşmesi ile iyi bir savaşçıdır.

Legolas - Orta Dünya - Yüzüklerin Efendisi - Legolas Kimdir?

 

Diğer Karakterler

 

Gollum

The Lord of The Rings: Gollum Türkçe Dil Desteği ile Çıkış Yapacak - MisteRNOOB

Sauron

Sauron's History in Middle-earth, Explained - Nerdist

Gimli

Cüce savaşçı HD masaüstü duvar kağıtları bedava indir | Wallpaperbetter

Galadriel

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - IMDb

Samwise Gamgee

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - IMDb

Saruman

Saruman - Orta Dünya - Yüzüklerin Efendisi - Saruman Kimdir?

Elrond

Hugo Weaving, Yüzüklerin Efendisi Dizisindeki Elrond Karakteri Hakkında Konuştu – Kayıp Rıhtım

Lord of the Rings 1: The Fellowship of the Ring Hakkında

 3 sezondan oluşan serinin ilk filmidir. Ortalama 3 buçuk saat sürmektedir. Her ne kadar fazla uzun görünse de kendini izlettirmektedir. En İyi Görsel Efekti Oscar’ı, En İyi Film Dalında MTV Film Ödülü, En İyi Amerikan Filmi Bodil Ödülü gibi 8 daldan Oscar ve artı olarak 3 ödül daha alarak toplam 11 ödüle sahiptir.