Kilolu ve Obez Hamile Kadınlar İçin Diyet

Fazla kilolu veya obez kadınlar, hamilelik sırasında ciddi sağlık komplikasyonları geliştirme riski altındadır. Gebelikte aşırı kilo alımı, diyabet, preeklampsi ve doğum kusurları geliştirme riskini artırabilir. Bununla birlikte, uygun beslenme yönetimi yoluyla gebelikte kilo alımını güvenli bir şekilde kısıtlayarak bu komplikasyonlardan kaçınılabilir.

Fazla kilolu veya obez olmak hamileliği nasıl etkileyebilir?

Aşırı kilolu (VKİ: 25 – 29.9) veya obez (VKİ: ≥30) olmak, özellikle hamilelik sırasında çeşitli risk faktörleri ile ilişkilendirilebilir. Başlıca sağlık sorunları arasında gebelik diyabeti, preeklampsi, uyku apnesi ve doğum kusurları bulunur.

Gestasyonel diyabetli kadınlar ve bebekleri, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet geliştirme riski yüksektir . Aynı zamanda sezaryenle doğum şansını önemli ölçüde artırır. Benzer şekilde tansiyonun çok yüksek olması olarak tanımlanan preeklampsi, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Ayrıca nöbetlere (eklampsi) ve felce neden olabilir. Preeklampsi gelişme riski, hamilelik sırasında uyku sırasında kesintili nefes alma ile karakterize olan uyku apnesi ile artabilir. Uyku apnesi, aşırı yorgunluğa neden olmasının yanı sıra akciğer ve kalp rahatsızlıklarına da yol açabilir.

Obezite ayrıca bebeği riske atabilir. Obez kadınlar, normal kilolu kadınlara göre düşük yapma riski daha yüksektir. Ayrıca obezite, erken doğum, ölü doğum, uzun süreli doğum ve doğumdan sonra aşırı kan kaybı ile ilişkilidir. Obez kadınların karşılaştığı diğer bir yaygın sorun, yüksek doğum ağırlıklı bebeklere sahip olmaktır (makrozomi). Bu tür bebekler gelecekte obez olmaya daha yatkındır. Dahası, obez annelerden doğan bebeklerin, nöral tüp kusurları da dahil olmak üzere doğum kusurları geliştirme riski daha yüksektir.

Fazla kilolu / obez kadınlar nasıl sağlıklı bir hamilelik geçirebilir?

Yüksek gebelik kilo alımı, obezite ile ilişkili komplikasyonların ana nedenidir. Obez kadınların% 50’den fazlası fazla kilo alıyor, bu da mevcut gebelik kilo alma kurallarından önemli ölçüde daha yüksek. Hamileliğe bağlı komplikasyonların yanı sıra, aşırı kilo alımı, kadınlar arasında obezite salgını için ana nedensel faktör olarak kabul edilen doğum sonrası kilo tutma riskini artırabilir. ABD Tıp Enstitüsüne göre sağlıklı kilo, fazla kilolu ve obez kadınların gebelik ağırlığı artışını sırasıyla 11,5 – 16 kg, 7 – 11,5 kg ve 5 – 9 kg ile sınırlaması gerekmektedir.

Hamilelik sırasında obeziteye bağlı komplikasyon riskini azaltmanın en iyi yolu, hamileliği planlamadan önce kilo vermektir. Sağlıklı bir hamileliği yönetmek için mevcut vücut ağırlığının sadece% 5-7’sini kaybetmek etkili olabilir. Bununla birlikte, fazla kilolu / obez kadınların hamilelik sırasında kilo alımını yönetmeleri için birkaç kılavuz geliştirilmiştir.

281 fazla kilolu veya obez gebe kadını içeren yakın tarihli bir çalışma (Maternal Offspring Metabolics: Family Intervention Trial), sağlıklı bir diyet ve aktif yaşam tarzı içeren uygun beslenme yönetiminin, hamile kadınların hamilelik sırasında daha az kilo almasına yardımcı olabileceğini ve bu da daha uzun süre devam ettirilebileceğini ortaya koymuştur. .

Bu çalışmadaki kadınlar, çoğunlukla sebze, meyve, kuruyemiş, kepekli tahıllar, balık ve yağsız et içeren ‘DASH (Diyet Yaklaşımı Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımı) diyetini tüketmişlerdir. Diyet, daha yüksek miktarda kalsiyum, potasyum ve yağsız protein içerdiğinden özellikle hamile kadınlar için uygundur.

Fiziksel aktivite ile ilgili olarak, kadınlar her gün 30 dakika yürüme gibi orta derecede egzersiz yapmıştır. Ayrıca metabolizmayı optimum seviyede tutmak için günde en az 7-9 saat uyumaya teşvik edilmiştir.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmeliyet Enstitüsü’ne göre, hamile kadınların günlük öğünleri esas olarak nişastalı yiyecekleri, yüksek lif açısından zengin yiyecekleri ve çeşitli meyve ve sebzeleri içermelidir. Kızarmış gıdalardan ve şeker açısından zengin gıdalardan kaçınılmalıdır. En önemlisi, bebeğe zararlı olabileceğinden diyet veya aşırı kalori kısıtlamasından her zaman kaçınılmalıdır.

Gestasyonel diyabet sonuçlarından kaçınmak için düşük glisemik indeksli yiyecekler tüketmek ve rafine karbonhidratlar ve doymuş yağlardan kaçınmak daha iyidir. Bu, glikoz toleransının iyileştirilmesine ve insülin direncinin üstesinden gelmeye önemli ölçüde yardımcı olabilir. Dahası, hamilelik sırasında n-3 çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin gıdalar tüketmenin çocukta obezite riskini azalttığı bilinmektedir.

Folik asit ve D vitamini gibi takviyeleri almak da hamilelik sırasında obezite ile ilgili komplikasyonları yönetmeye yardımcı olabilir. Örneğin folik asit, bebekte nöral tüp kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur. Obez kadınların gebeliğin 13. haftasına kadar devam etmesi gereken günlük 5 mg folik asit almaları önerilir. Obez kadınların çoğunda D vitamini bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelik sırasında günde 10 mikrogram D vitamini almak da önemlidir.

Kaynaklar

news-medical.net/health/Diet-for-the-overweight-and-obese-pregnant-woman.aspx

Daha fazla okuma
Obez Çocuklar ve Gençler için Diyet

Yorumlar kapalı.