Kadınlar İçin Aralıklı Oruç Diyeti : Başlangıç ​​Kılavuzu

Kadınlar İçin Aralıklı Oruç Diyeti

Kadınlar İçin Aralıklı Oruç Diyeti , son yıllarda giderek daha popüler hale geldi.

Size ne yiyeceğinizi söyleyen çoğu diyetin aksine , aralıklı oruç , rutininize düzenli kısa süreli oruçlar dahil ederek ne zaman yemeniz gerektiğine odaklanır .

Bu beslenme şekli, daha az kalori tüketmenize, kilo vermenize ve diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bir dizi çalışma, aralıklı oruç tutmanın erkekler için olduğu kadar kadınlar için de faydalı olmayabileceğini ileri sürmüştür. Bu nedenle, kadınların değiştirilmiş bir yaklaşım izlemesi gerekebilir.

İşte kadınlar için aralıklı oruç tutmak için ayrıntılı bir başlangıç ​​kılavuzu.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç (IF), oruç tutma ve normal yeme periyotları arasında değişen bir yeme modelini tanımlar.

En yaygın yöntemler günlük, diğer günlerde 16 saatlik oruç oruç veya 24 saat, haftada iki gün oruç sayılabilir. Bu makalenin amacı doğrultusunda, aralıklı oruç terimi tüm rejimleri tanımlamak için kullanılacaktır.

Çoğu diyetin aksine, aralıklı oruç tutma , kalori veya makro besinlerin izlenmesini içermez. Aslında, hangi yiyeceklerin yenmesi veya kaçınılması gerektiğine dair hiçbir gereklilik yoktur, bu da onu bir diyetten çok bir yaşam tarzı haline getirir.

Daha az yemek yemenin ve vücut yağını azaltmanın basit, kullanışlı ve etkili bir yolu olduğundan, birçok insan kilo vermek için aralıklı oruç kullanır. 1Güvenilir Kaynak , 2Güvenilir Kaynak ).

Ayrıca kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya, kas kütlesini korumaya ve psikolojik sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir ( 2Güvenilir Kaynak , 3Güvenilir Kaynak , 4Güvenilir Kaynak ).

Dahası, bu diyet düzeni, planlamak, hazırlamak ve pişirmek için daha az öğün olduğu için mutfakta zaman kazanmanıza yardımcı olabilir ( 5Güvenilir Kaynak ).

ÖZET

Aralıklı oruç, düzenli, kısa süreli oruçlar içeren bir yeme şeklidir. Kilo kaybı, vücut kompozisyonu, hastalıkları önleme ve esenlik için potansiyel faydaları olan popüler bir yaşam tarzı seçimidir.

Aralıklı Oruç, Erkekleri ve Kadınları Farklı Şekilde Etkileyebilir

Aralıklı oruç tutmanın bazı kadınlar için erkekler kadar faydalı olmayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışma, kan şekeri kontrolünün, üç haftalık aralıklı oruçtan sonra kadınlarda gerçekten kötüleştiğini gösterdi; 6Güvenilir Kaynak ).

Ayrıca aralıklı oruç tutmaya başladıktan sonra adet döngüsünde değişiklikler yaşayan kadınların birçok anekdot hikayesi vardır.

Bu tür değişimler, kadın bedenlerinin kalori kısıtlamasına son derece duyarlı olması nedeniyle oluşur .

Kalori alımı düşük olduğunda – çok uzun süre veya çok sık oruç tutmak gibi – beynin hipotalamus adı verilen küçük bir kısmı etkilenir.

Bu, iki üreme hormonunun salgılanmasına yardımcı olan bir hormon olan gonadotropin salgılayan hormonun (GnRH) salgılanmasını bozabilir: lüteinizan hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) ( 7Güvenilir Kaynak , 8Güvenilir Kaynak ).

Bu hormonlar yumurtalıklarla iletişim kuramadığında, düzensiz dönemler, kısırlık, kötü kemik sağlığı ve diğer sağlık etkileri riskiyle karşı karşıya kalırsınız ( 7Güvenilir Kaynak ).

Karşılaştırılabilir insan çalışmaları olmamasına rağmen, sıçanlarda yapılan testler, 3-6 aylık alternatif gün açlığının, dişi sıçanlarda yumurtalık boyutunda ve düzensiz üreme döngülerinde bir azalmaya neden olduğunu göstermiştir ( 9Güvenilir Kaynak , 10Güvenilir Kaynak ).

Bu nedenlerden dolayı kadınlar, daha kısa oruç süreleri ve daha az oruç günü gibi, aralıklı oruç tutmaya değiştirilmiş bir yaklaşım düşünmelidir.

ÖZET

Aralıklı oruç, kadınlara erkekler kadar faydalı olmayabilir. Olumsuz etkileri azaltmak için, kadınlar oruç tutmaya yumuşak bir yaklaşım benimsemelidir: daha kısa oruçlar ve daha az oruç günü.

aralıklı oruç türlerinden bazıları

Kadınlar İçin Aralıklı Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları

Aralıklı oruç tutmak yalnızca bel ölçünüze fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi kronik hastalığa yakalanma riskinizi de azaltabilir.

Kalp sağlığı

Kalp hastalığı, dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ( 11Güvenilir Kaynak ).

Yüksek tansiyon, yüksek LDL kolesterol ve yüksek trigliserit konsantrasyonları, kalp hastalığının gelişimi için önde gelen risk faktörlerinden bazılarıdır.

16 obez erkek ve kadında yapılan bir araştırma, aralıklı oruç tutmanın kan basıncını sadece sekiz haftada% 6 düşürdüğünü gösterdi ( 2Güvenilir Kaynak ).

Aynı çalışma, aralıklı oruç tutmanın LDL kolesterolü% 25 ve trigliseridleri% 32 düşürdüğünü de buldu ( 2Güvenilir Kaynak ).

Bununla birlikte, aralıklı açlık ile gelişmiş LDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri arasındaki bağlantıya dair kanıtlar tutarlı değildir.

40 normal kilolu kişide yapılan bir araştırma, Ramazan ayının İslami bayramında dört haftalık aralıklı oruç tutmanın LDL kolesterol veya trigliseridlerde bir azalmaya neden olmadığını buldu ( 12Güvenilir Kaynak ).

Araştırmacıların, aralıklı oruç tutmanın kalp sağlığı üzerindeki etkilerini tam olarak anlayabilmesi için, daha sağlam yöntemlerle daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Şeker hastalığı

Aralıklı oruç tutmak, diyabet geliştirme riskinizi etkili bir şekilde yönetmenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sürekli kalori kısıtlamasına benzer şekilde, aralıklı oruç tutma, diyabet için bazı risk faktörlerini azalttığı görülmektedir ( 3Güvenilir Kaynak , 13Güvenilir Kaynak , 14 ).

Bunu esas olarak insülin seviyelerini düşürerek ve insülin direncini azaltarak yapar ( 1Güvenilir Kaynak , 15Güvenilir Kaynak ).

100’den fazla kilolu veya obez kadın üzerinde yapılan randomize kontrollü bir çalışmada, altı aylık aralıklı açlık insülin düzeylerini% 29 ve insülin direncini% 19 azaltmıştır. Kan şekeri seviyeleri aynı kaldı ( 16Güvenilir Kaynak ).

Dahası, 8-12 haftalık aralıklı oruç tutmanın, kan şekeri seviyelerinin yükseldiği ancak yüksek olmadığı bir durum olan pre-diyabetli bireylerde insülin seviyelerini% 20-31 ve kan şekeri seviyelerini% 3-6 düşürdüğü gösterilmiştir. diyabet teşhisi için yeterli ( 3Güvenilir Kaynak ).

Ancak aralıklı oruç, kan şekeri açısından erkekler için olduğu kadar kadınlara da faydalı olmayabilir.

Küçük bir çalışma, 22 günlük alternatif günlük oruçtan sonra kadınlar için kan şekeri kontrolünün kötüleştiğini, ancak erkekler için kan şekeri üzerinde herhangi bir olumsuz etki olmadığını buldu ( 6Güvenilir Kaynak ).

Bu yan etkiye rağmen, insülin ve insülin direncindeki azalma, özellikle pre-diyabetli bireyler için diyabet riskini muhtemelen muhtemelen azaltacaktır.

ilgili konular

Aralıklı Oruç Tutmanın 6 Popüler Yolu

Kilo kaybı

Düzenli kısa süreli oruçlar daha az kalori tüketmenize ve kilo vermenize yardımcı olabileceğinden, aralıklı oruç, düzgün yapıldığında kilo vermenin basit ve etkili bir yolu olabilir.

Bir dizi çalışma, aralıklı oruç tutmanın kısa süreli kilo kaybı için geleneksel kalori kısıtlamalı diyetler kadar etkili olduğunu göstermektedir ( 17Güvenilir Kaynak , 18Güvenilir Kaynak ).

Aşırı kilolu yetişkinlerde yapılan çalışmaların 2018 yılında gözden geçirilmesi, aralıklı oruç tutmanın 3-12 ay boyunca ortalama 15 lbs (6,8 kg) kilo kaybına yol açtığını tespit etti ( 18Güvenilir Kaynak ).

Başka bir inceleme, aralıklı oruç tutmanın, kilolu veya obez yetişkinlerde 3-24 haftalık bir süre içinde vücut ağırlığını% 3-8 azalttığını göstermiştir. İnceleme ayrıca, katılımcıların aynı dönemde bel çevresini% 3-7 oranında azalttığını da buldu ( 3Güvenilir Kaynak ).

Unutulmamalıdır ki, aralıklı oruç tutmanın kadınlarda kilo verme üzerindeki uzun vadeli etkilerinin görülmeye devam ettiği unutulmamalıdır.

Kısa vadede, aralıklı oruç kilo vermeye yardımcı oluyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, kaybettiğiniz miktar muhtemelen oruç tutmadığınız dönemlerde tükettiğiniz kalori sayısına ve yaşam tarzına ne kadar süre bağlı kaldığınıza bağlı olacaktır.

Daha Az Yemenize Yardımcı Olabilir

Aralıklı Oruç Tutmanın Sağlığa Faydaları

Aralıklı oruç tutmak doğal olarak daha az yemenize yardımcı olabilir.

Bir çalışma, genç erkeklerin yiyecek alımları dört saatlik bir pencereyle sınırlı olduğunda günde 650 daha az kalori yediklerini buldu ( 19Güvenilir Kaynak ).

24 sağlıklı erkek ve kadında yapılan bir başka çalışma, uzun, 36 saatlik oruç tutmanın yeme alışkanlıkları üzerindeki etkilerine baktı. Oruç sonrası günde fazladan kalori tüketmelerine rağmen, katılımcılar toplam kalori dengelerini 1.900 kalori düşürerek önemli bir azalma ( 20Güvenilir Kaynak ).

Diğer Sağlık Faydaları

Bir dizi insan ve hayvan çalışması, aralıklı oruç tutmanın başka sağlık yararları da sağlayabileceğini göstermektedir.

Azaltılmış iltihaplanma: Bazı çalışmalar, aralıklı oruç tutmanın iltihaplanmanın temel belirteçlerini azaltabileceğini göstermektedir. Kronik iltihaplanma kilo alımına ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir ( 12Güvenilir Kaynak , 21Güvenilir Kaynak , 22Güvenilir Kaynak ).

İyileştirilmiş psikolojik refah: Bir çalışma, sekiz haftalık aralıklı oruç tutmanın, obez yetişkinlerde vücut imajını iyileştirirken depresyon ve aşırı yeme davranışlarını azalttığını buldu ( 4Güvenilir Kaynak ).

Daha uzun ömür: Aralıklı oruç tutmanın sıçanlarda ve farelerde yaşam süresini% 33-83 oranında uzattığı gösterilmiştir. İnsanlarda uzun ömürlülük üzerindeki etkiler henüz belirlenmemiştir ( 23Güvenilir Kaynak , 24Güvenilir Kaynak ).

Kas kütlesini koruyun: Aralıklı oruç , sürekli kalori kısıtlamasına kıyasla kas kütlesini korumada daha etkili gibi görünmektedir . Daha yüksek kas kütlesi, dinlenirken bile daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur ( 25Güvenilir Kaynak , 26Güvenilir Kaynak ).

Spesifik olarak, kadınlar için aralıklı oruç tutmanın sağlık yararları, herhangi bir sonuca varılmadan önce, iyi tasarlanmış insan çalışmalarında daha kapsamlı bir şekilde incelenmelidir ( 27Güvenilir Kaynak ).

ÖZET

Aralıklı oruç, kadınların kilo vermesine ve kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Kadınlar İçin En İyi Aralıklı Oruç Türleri

Diyet söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Bu aynı zamanda aralıklı oruç için de geçerlidir.

Genel olarak, kadınlar oruç tutmaya erkeklerden daha rahat yaklaşmalıdır.

Bu, daha kısa oruç süreleri, daha az oruç günü ve / veya oruç günlerinde az miktarda kalori tüketmeyi içerebilir.

Kadınlar İçin Aralıklı Oruç Diyeti : Başlangıç ​​Kılavuzu

İşte kadınlar için en iyi aralıklı oruç türlerinden bazıları:

Crescendo Yöntemi: Haftada iki ila üç gün 12-16 saat oruç tutmak. Oruç günleri ardışık olmamalı ve hafta boyunca eşit aralıklarla (örneğin, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma) olmalıdır.

Ye-dur-ye (24 saatlik protokol olarak da adlandırılır): Haftada bir veya iki kez 24 saatlik tam oruç (kadınlar için haftada en fazla iki kez). 14–16 saatlik oruçlarla başlayın ve yavaş yavaş yükselin.

5: 2 Diyeti (“Hızlı Diyet” olarak da adlandırılır): Kalorileri haftada iki gün normal alımınızın% 25’iyle (yaklaşık 500 kalori) sınırlayın ve diğer beş gün “normal” olarak yiyin. Oruç günleri arasında bir gün bekleyin.

Değiştirilmiş Alternatif Gün Orucu: İki günde bir oruç tutmak, ancak oruç olmayan günlerde “normal” yemek yemek. Oruçlu bir günde normal kalori alımınızın (yaklaşık 500 kalori)% 20-25’ini tüketmenize izin verilir.

16/8 Yöntemi (“Leangains yöntemi” olarak da adlandırılır): Günde 16 saat oruç tutmak ve tüm kalorileri sekiz saatlik bir pencerede yemek. Kadınlara 14 saatlik oruçlarla başlamaları ve sonunda 16 saate kadar çıkmaları tavsiye edilir.

Hangisini seçerseniz seçin, oruç tutmadığınız dönemlerde de iyi beslenmeniz önemlidir. Oruç tutmadığınız dönemlerde çok miktarda sağlıksız, kalorisi yoğun yiyecekler yerseniz, aynı kilo kaybını ve sağlık yararlarını yaşamayabilirsiniz.

Günün sonunda, en iyi yaklaşım, uzun vadede tahammül edebileceğiniz ve sürdürebileceğiniz ve herhangi bir olumsuz sağlık sonucuyla sonuçlanmayan yaklaşımdır.

ÖZET

Kadınların aralıklı oruç tutmasının birçok yolu vardır. En iyi yöntemlerden bazıları 5: 2 diyet, değiştirilmiş alternatif gün oruç ve kreşendo yöntemidir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ? Nasıl Başlanır

Nasıl Başlanır

Başlamak basittir.

Aslında, muhtemelen daha önce birçok aralıklı oruç yapmışsınızdır. Çoğu insan içgüdüsel olarak bu şekilde yemek yer, sabah veya akşam öğünlerini atlar .

Başlamanın en kolay yolu, yukarıdaki aralıklı oruç yöntemlerinden birini seçip bir denemektir.

Ancak, yapılandırılmış bir planı mutlaka takip etmenize gerek yoktur.

Bir alternatif size ne zaman uygunsa oruç tutmaktır. Zaman zaman aç hissetmediğinizde veya yemek pişirecek vaktiniz olmadığında öğün atlamak bazı insanlar için işe yarayabilir.

Günün sonunda hangi tür orucu seçtiğiniz önemli değil. En önemli şey, size ve yaşam tarzınıza en uygun yöntemi bulmaktır.

ÖZET

Başlamanın kolay yolu, yukarıdaki yöntemlerden birini seçip denemektir. Herhangi bir olumsuz etki yaşarsanız derhal durun.

Güvenlik ve Yan Etkiler

Aralıklı oruç tutmanın değiştirilmiş versiyonları çoğu kadın için güvenli görünmektedir.

Bununla birlikte, bir dizi çalışma, açlık günlerinde açlık, ruh hali değişiklikleri, konsantrasyon eksikliği, azalan enerji, baş ağrısı ve ağız kokusu gibi bazı yan etkiler bildirmiştir ( 1Güvenilir Kaynak , 18Güvenilir Kaynak ).

Ayrıca, aralıklı bir oruç diyetini uygularken adet döngüsünün durduğunu bildiren çevrimiçi kadınlarla ilgili bazı hikayeler var.

Tıbbi bir durumunuz varsa, aralıklı oruç tutmayı denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Tıbbi konsültasyon özellikle şu durumlarda kadınlar için önemlidir:

Yeme bozukluğu geçmişiniz var.

Şeker hastası olun veya düzenli olarak düşük kan şekeri seviyeleri yaşayın.

Düşük kilolu, yetersiz beslenmiş veya beslenme yetersizliği var.

Hamile, emziren veya hamile kalmaya çalışan.

Doğurganlık problemleriniz veya amenore geçmişiniz varsa (adet görmediğiniz).

Günün sonunda, aralıklı oruç tutmanın iyi bir güvenlik profiline sahip olduğu görülmektedir. Yine de, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız – adet döngünüzde böyle bir kayıp varsa – derhal durun.

ÖZET

Aralıklı oruç, açlığa, düşük enerji seviyelerine, baş ağrısına ve ağız kokusuna neden olabilir. Hamile olan, hamile kalmaya çalışan veya yeme bozukluğu öyküsü olan kadınlar, aralıklı bir oruç rejimine başlamadan önce tıbbi yardım almalıdır.