Güller şehri olarak bilinen Isparta, bereketli toprakları ile eşsiz çiçeklerin çıktığı bir yerdir. Tüm asırlar boyunca yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Bu asırlar da gelecekteki nesillere tarihi eserler bırakarak şehrin daha masalsı bir yer olmasına öncü olmuşlardır. Gezilecek doğal ve tarihi yerleri ile dopdolu bir şehir olan Isparta rengarenk havası ile izleyenlerini beklemektedir.

Lavanta Vadisi

Isparta’nın en bilinen çiçek vadilerinde biri de Lavanta Vadisi’dir. Mor lavantaların renkleri ve kokusu ile her yeri sardığı Lavanta Vadisi’nde ülkenin ve hatta dünyanın her bir yanından insanlar gelmektedir. Burada resim çekilerek lavantalı yiyecekler ve içeceklerden tatmaktadırlar. Buralarda lavantalı kahveler, lavantalı lokumlar, lavantalı dondurmalar ve daha birçok şey bulabilmektesiniz.

Lavanta Vadisinin Büyülü Manzarası | Çünkü Başka Sen Yok

Kuyucak, lavanta vadisiyle cazibesini artıracak - Son Dakika Haberleri

Pınargözü Mağarası

Türkiye’nin en büyük mağarası ve aynı zamanda dünyanın en derin ve en büyük mağarası olan Pınargözü, rüya gibi bir yerdir. Atmosfer ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu mağaranın içinde çok güçlü akan sular bulunmaktadır. İçerisinde çağlayanlar bulunmaktadır. Bunların dışında içeride gölcükler, damlataş havuzları ve şelaleler bulunmaktadır.

PINARGÖZÜ MAĞARASI | Kültür Portalı

 

PINARGÖZÜ MAĞARASI | Kültür Portalı

Isparta Pınargözü Mağarası, Aksu Mağaralar

Limenia Adası

Yalvaç’tan 25 kilometre ilerisinde bulunan Limenia Adası, Hoyran Gölü içinde bulunmaktadır. Bu adaya tek gidiş yolu olarak da gölün kenarında balıkçı motorlarıyla 3 kilometre gidilerek ulaşılmaktadır. Burada tarihi Artemis Tapınağı kalıntıları ve Bizans Dönemlerinden kalma surlar bulunmaktadır. Sakin bir bölge olan Limenia Adası görenleri rüyada gibi hissettirmektedir.

LİMENİA ADASI | Kültür Portalı

ISPARTA GEZİLECEK YERLER | Biz Evde Yokuz

Melikler Yaylası

Isparta’nın en güzel yerlerinden biri olan Melikler Yaylası, doğa severler tarafından kamp alanı olarak kullanılmaktadır. İnanılmaz gökyüzü manzarası ile gelenleri büyülemektedir. 2018 ve 2019 yıllarında gökyüzünü izlemek için Yenişarbademli Gözlem Şenliği gerçekleştirilmektedir. Şehirden uzak olan bu yaylada sessiz ve sakin bir yerdir. Şehirden uzak olduğu için de ışıklardan uzaktadır ve böylece yıldızlar net bir şekilde görülebilmektedir. Aynı zamanda burada çeşme de bulunmaktadır. Burada su içilebilmektedir.

Melikler Yaylası nerede? Gökyüzü fotoğrafçılarının yeni adresi: Melikler  Yaylası

Melikler Yaylası - Isparta Kampı - Tek Başına da Olur

Melikler Yaylası - Dedegöl Dağı kamp ve gezi rehberi - Kamp Yerleri

İnönü Mağarası

Eğirdir ilçesinde bulunan İnönü Mağarası 227 metre uzunluğundadır. Dar bir alanı bulunan yağış olduğu günlerde içerisinde gölcükler oluşmaktadır. Bu bölgede eskiden Frigler olduğu düşünülmektedir. Figler dışında Roma, Bizans ve Hititler ’den uygarlıklar burada bulunmuştur. Mağaranın duvarlarında desenler, haçlar ve farklı semboller bulunmaktadır.

İnönü Mağaraları tarihi ve doğasıyla görenleri hayran bırakıyor - Seyahat  Haberleri

BelgeBrowserBaslik:20.11.10.30 --><div id="bbbaslik" style="display:none;"> İnönü  Mağaraları - </div>

Isparta İnönü Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? | Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin 4.  büyük gölü olan Eğirdir, benzersiz görüntüsü ile görenleri cezbetmektedir. Günün farklı saatlerinde ve farklı mevsimlerinde renklerini değiştirmektedir. Ortasında Yeşil Ada ve Can Ada olmak üzere iki tane ada bulunmaktadır. Türkiye’de adı bilinen göllerden biridir.

Eğirdir Gölü Isparta İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi  - Tatil Seyahat Haberleri

Eğirdir Gölü yakın en iyi 5 otel - Tripadvisor

Aya Baniya Kilisesi

1750’lerde yapıldığı tahmin edilen Aya Baniya Kilisesi, Isparta’nın en eski yerleşim yerlerinden birinde bulunmaktadır. Dikdörtgen yapılı, apsisli ve 3 neflidir. Kuzey, batı ve doğudan açılan 3 tane kapısı bulunmaktadır.

AYA PAYANA KİLİSESİ / BANİYA KİLİSESİ | Kültür Portalı

AYA PAYANA KİLİSESİ / BANİYA KİLİSESİ | Kültür Portalı

Isparta Aya Ishotya Kilisesi - YouTube

Aya Payana Photos - Free & Royalty-Free Stock Photos from Dreamstime

Kovada Gölü  

Ferah havası ve renkli ağaçları ile tatilde gelinebilecek en güzel göllerden biridir. İçerisindeki yabani hayvanlar ile de sizi ormanda hissettirecek bir göldür. Bu yabani hayvanlar arasında kazlar, ördekler, atmacalar, kartallar ve doğanlar bulunmaktadır. Ayrıca buranın elması ünlüdür. Elma bahçeleri, elma depoları ve meyve suyu fabrikaları bulunmaktadır.

Kovada Gölü Isparta İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi  - Son Dakika Haberler Milliyet

KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI | Kültür Portalı

Kovada Gölü Milli Parkı (Giriş ücreti 2022, kamp, nerede, yol tarifi)  Isparta

Kovada Gölü Milli Parkı - Isparta - Evde Yoksam Yoldayım

Aksu Zindan Mağarası

Aksu Çayı’nın güneydeki yamacında deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Mağaranın boyu 765 metredir. Geniş olan bu mağarada rahat bir şekilde gezilebilmektedir. İçerisinde damlataşlar, akmataşlar, kenartaşar ve aşınmalar bulunmaktadır. Mağarada küçük kanyonlar bulunmaktadır. Mağaradaki hamam bölümünün tabanında kalsit kristalleri bulunmaktadır. Buranın içerisindeki sularda kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu suyun cilt ve deri hastalıklarına faydası olduğu söylenmektedir. M.Ö 2000’li yıllarda Timbriada Antik Kenti’nin bulunduğu alanda yer almaktadır. Mağara, önceden kutsal bir seviyede bulunmaktaymış. Bizans dönemlerinde giriş tarafları kapatılarak kilise ve sığınağa çevrilmiştir.

AKSU ZİNDAN MAĞARASI | Kültür Portalı

AKSU ZİNDAN MAĞARASI | Kültür Portalı

Zindan Mağarası - Aksu