Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bu durumla birkaç faktör ilişkilendirilmiştir ve bu durum ve nedeni ile ilgili birkaç hipotez ve teoriye yol açmıştır. Olası nedenlerden bazıları şunlardır:

Hastaların büyük çoğunluğunda durumun açıklanabilir bir nedeni yoktur ve kendi kendine gelişir.

Örneğin trafik kazalarından sonraki fiziksel travma bu kaslar ve lifli dokular üzerinde uzun süreli ağrıların gelişmesine ve hassas noktaların gelişmesine ve fibromiyaljiyle ilişkili diğer ağrı durumlarına yol açabilir.

İş yerinde tekrarlayan yaralanmalar ve belirli kas, tendon ve bağ gruplarının gerilmesi de fibromiyalji gelişimi ile ilişkilidir .

Ağrı algılama yollarındaki değişiklikler fibromiyaljinin altında yatan en olası neden, vücut tarafından ağrı algısının değişmesi veya ağrıya karşı artan duyarlılıktır.

Serotonin, beyindeki kimyasal bir habercidir. Bu kimyasalın daha düşük seviyelerinin, vücudun doğal ağrı kesicilerinin veya endorfinlerinin daha düşük üretimine yol açtığı ve bunun sonucunda ağrı eşiğinin azaltılabileceği ve ağrı duyarlılığının artabileceği öne sürülmüştür.

Beyindeki serotonin eksikliği de kişiyi depresyon geliştirmeye yatkın hale getirir ve depresyon fibromiyaljili hastalarda yaygın olarak görülür.

Ek olarak, nörotransmiterler olarak adlandırılan birkaç beyin kimyasal habercisi normalden daha düşük olabilir. Buna serotonin, noradrenalin ve dopamin dahildir. Serotonin ruh hali ve uyku ile ilişkilendirilirken, noradrenalin stresli bir duruma verilen yanıtı kontrol eder. Öte yandan Dopamin, ruh halleri, davranışlar, öğrenme, zevkli hisler ve hareketlerle ilgilenir.

Hatalı genlerin kalıtımı bazı genlerin fibromiyaljiye karıştığı ve bunların bazı ailelerde görülen fibromiyaljinin nedeni olduğu iddia edildi.

Uyku bozuklukları, fibromiyaljinin en yaygın semptomlarından biridir ; ancak nedenselliğin de tersi olabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Bu, uyku problemlerinin de fibromiyaljinin nedeni olabileceği anlamına gelir. Fibromiyaljili kişilerde daha fazla ağrı hissetmelerine neden olan uyku sorunları olabilir.

Psikolojik travma ayrıca fibromiyalji nedenselliği ile ilişkilendirilmiştir.

Hepatit B, Hepatit C, HIV / AIDS vb. Gibi bazı viral enfeksiyonlar fibromiyalji ile ilişkilendirilmiştir.

Depresyon, hem neden hem de semptom olarak fibromiyalji ile bir bağlantıdır.

Yetersiz bir tiroid bezi de fibromiyaljiyi hızlandırabilir.

Lupus hastaları, fibromiyalji sendromu geliştirme riski altındadır. Lupus hastalarının% 30’una kadarı sonunda fibromiyalji teşhisi konabilir.

Bazı kemik ve eklem hastalıkları da bir kişiyi fibromiyalji geliştirmeye yatkın hale getirebilir. Örneğin, osteoartrit hastalarının yaklaşık% 10 ila 15’i fibromiyalji geliştirebilir. Ankilozan spondilit ve romatoid artrit, bir kişiyi fibromiyaljiye yatkın hale getiren diğer durumlardır.

Exit mobile version