Elma Sirkesi Kilo Verdirir Mi?

Elma sirkesi içmenin kilo vermenize yardımcı olup olmayacağını öğrenin

En son kilo verme eğilimindeyseniz, muhtemelen elma sirkesiyle karşılaşmışsınızdır. Elma sirkesi savunucuları, her gün birkaç yemek kaşığı içmenin iştahı bastırarak, sindirimi teşvik ederek ve yağ yakarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Çoğu sirke sever, onu bir içecek olarak suyla seyreltilmiş olarak içiyor.

Elma sirkesine sıkıştırmadan önce, araştırmanın gerçekte ne dediğine bir bakın.

Elma sirkesinde kalori ve beslenme

Elma sirkesinin kalorisi çok azdır: yemek kaşığı başına sadece 3 kalori.

Elma sirkesinin sağlık üzerinde yararlı etkileri olduğuna inanılan bileşik , aslında kırmızı şarap ve balzamik dahil tüm ticari sirkelerde bulunan asetik asittir .

Kilo Vermek İçin En İyi Kahvaltılık Yiyecekler

Kilo kaybı ve elma sirkesi

Elma sirkesini yudumlamak kilo verdirici bir tedavi değildir hiçbir şekilde. Bununla birlikte, biraz umut vaat eden küçük bir çalışma var.

Japonya’daki obez yetişkinlere içecek gruplarına sirke verildiğinde, günde sirke, 1 çorba kaşığı veya 2 çorba kaşığı içmediler, sirke içenler, içmeyenlere kıyasla 12 hafta sonra daha düşük ağırlık, vücut kitle indeksi (BMI) ve vücut yağına sahipti. sirke iç. Sirke içenlerin ayrıca daha küçük belleri vardı ve trigliserit seviyelerini düşürdüler .

Sirke içmeye gitmeden önce, bunun bir sirke üreticisi tarafından yapılan çok küçük bir çalışma olduğunu unutmayın.

Kan şekeri ve elma sirkesi

İster şeker hastası olun, ister gizli şeker hastası olun, ister sadece kan şekerinizi kontrol altında tutmaya çalışıyor olun, elma sirkesi yardımcı olabilir. Journal of Functional Foods’da yapılan bir araştırmaya göre, tip 2 diyabet riski taşıyan yetişkinler, 12 hafta boyunca günde iki kez 1 çorba kaşığı sirke içtikten sonra, kontrol grubuna kıyasla, açlık kan şekeri seviyelerinde biraz daha düşük (yaklaşık yüzde 9 oranında) vardı. . Bu, elma sirkesinin kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmadaki insanlar kilo vermemiş olsa da, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olması için öğle ve akşam yemeğinden önce bir çorba kaşığı elma sirkesi denemeye değer olabilir.

Elma sirkesinin kilo vermenin ötesinde sağlığa faydaları

Kilo kaybı, elma sirkesi içmenin en büyük faydası gibi görünüyor, ancak potansiyel olarak kan şekerine yardımcı olmanın yanı sıra başka sağlık yararları da var.

Elma sirkesi ve şu faydalar hakkında umut verici araştırmalar var: daha düşük trigliseritler, gelişmiş kolesterol seviyeleri ve karaciğerde daha az yağ depolanması.

Sıçanlar (diyabeti olan ve olmayan) dört hafta sirke ile beslendiklerinde, trigliseridlerde ve LDL (“kötü”) kolesterolde bir azalma ve HDL (“iyi”) kolesterolde bir artış oldu. Bununla birlikte, yeterli insan çalışması bu etkileri doğrulamamıştır ve daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Dişlerini korumayı unutma

Elma sirkesi içmeyi seçerseniz, dişlerinizi korumak için suyla seyreltin. Phoenix’te bir diş hekimi olan DMD’den Julie Brann’a göre elma sirkesi, gazlı içecekler ile yaklaşık aynı asitlik seviyesine sahiptir . Brann, “Asitli yiyeceklerin sorunu, diş minesini tüketmeleridir. Elma sirkesi içecekseniz, suyla seyreltin ve ağzınızda çok uzun süre kalmasına izin vermeyin” diyor.

Elma Sirkesi Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Daha önce duymuşsunuzdur ama tekrar söyleyeceğiz: Kilo vermek için sihirli bir mermi yoktur ve elma sirkesi bir istisna değildir. Hiçbir şey sağlıklı, dengeli bir diyetin, porsiyonlara dikkat etmenin ve daha fazla aktivite eklemenin yerini tutamaz.