Pek çok insan, Crohn hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli durumlar ve hastalıklar için tamamlayıcı Crohn hastalığı doğal bitkisel tedaviler ve alternatif tıp (TAT) kullanmaktadır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi bu ilaçları tedavi için onaylamadı, ancak birçok kişi onları genel ilaçlara ek olarak kullanıyor.

Mevcut rejiminizle birlikte bu tedavilerden herhangi birini denemekle ilgileniyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Crohn hastalığı doğal bitkisel tedaviler

Crohn hastalığı için popüler alternatif tedaviler şunları içerir:

  • Probiyotikler . Bunlar, bağırsak sisteminizdeki iyi bakterileri değiştirmenize ve yeniden inşa etmenize yardımcı olabilecek canlı bakterilerdir. Probiyotikler ayrıca mikroorganizmaların bağırsağınızın doğal dengesini bozmasını ve bir Crohn parlamasına neden olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Etkinlikle ilgili bilimsel veriler sınırlıdır. Geniş bir yelpazede bulabilirsiniz çevrimiçi probiyotik takviyeleri .

  • Prebiyotikler . Bunlar, kuşkonmaz, muz, enginar ve pırasa gibi bitkilerde bulunan ve bağırsağınızdaki iyi bakterileri beslemeye ve sayılarını artırmaya yardımcı olan potansiyel olarak yararlı malzemelerdir. Prebiyotikler deek formda satın alınabilir .
  • Balık yağı . Balık yağı, omega-3 bakımından zengindir. 2017 tarihli bir araştırmaya göre, Crohn hastalığının olası tedavisi ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar omega-3 bakımından zengindir. Balık yağı takviyelerini de deneyebilirsiniz.çevrimiçi alışveriş .
  • Takviyeler . Pek çok insan, bazı şifalı otların, vitaminlerin ve minerallerin, Crohn hastalığı ile ilişkili iltihaplanma da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların semptomlarını hafiflettiğine inanıyor. Hangi takviyelerin faydalı olabileceği konusunda araştırmalar devam etmektedir.

Aloe vera . İnsanlar aloe vera bitkisinin iltihap önleyici özelliklere sahip olduğuna inanıyor. Enflamasyon, Crohn hastalığının temel bileşenlerinden biri olduğu için, insanlar onu genellikle doğal bir anti-enflamatuar olarak kullanırlar. Bununla birlikte, aloe veranın Crohn’lara yardımcı olduğunu gösteren güncel bir araştırma yoktur. Eğer ilgileniyorsanız, bir seçim bulabilirsiniz. aloe vera jelleri, kremler, meyve suları ve daha fazlası çevrimiçi .

  • Akupunktur . Bu, vücudun çeşitli noktalarını uyarmak için deriye stratejik olarak iğneler yapıştırma uygulamasıdır. Bir teori, akupunkturun beynin ağrıyı bloke eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren kimyasallar olan endorfin salmasına neden olabileceğidir.
  • Bir 2014 çalışma ile kombine akupunktur, bulunan yakı veya Crohn hastalığı cildinizin ıslah yöntemlerini belirtilerin yakın şifalı otlar kurumuş yanıyor içerir geleneksel Çin tıbbı bir tür -. Aktif Crohn hastalığı olan kişiler, akupunkturdan sonra daha az mide ağrısı, ishal ve iltihap bildirdiler.

Herhangi bir TAT tedavisi veya reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin. Bu maddelerden bazıları ilaçların veya diğer tedavilerin etkinliğini etkileyebilir. Bazı durumlarda, bir etkileşim veya yan etki tehlikeli, hatta yaşamı tehdit edici olabilir.

Exit mobile version